Clementoni Kod: 96700 1000 Parçalık Puzzle | Serkan Dinç
Carlos The Jackal Film’i Hakkında
10 Ocak 2021
Clementoni kod:96699 1000 Parçalık Puzzle Başlangıç
14 Ocak 2021

Merhabalar efenim, “Puzzle Dünyasına Merhaba!” isimli bir yazı yayınlamıştım. Bu yazıyı yayınladıktan sonra mevcut yaptığım puzzle’ı bitirmiş, yenisine başlamıştım. Yenisini de bitirmeme rağmen maalesef yeni bir yazı yayınlayamadım. Bugün, o yazıdan sonra 3. puzzle’ıma başlarken en azından en son bitirdiğim hakkında paylaşım yapayım dedim. Yaptığım puzzle güzel bir doğa manzarası. Sararmış ağaç yaprakları zamanın bize sonbahar olduğunu söylese de kar yağmış dağlar da kış mevsiminin kapıda olduğunu gösteriyor. Parçalı bulutlu ama aydınlık bir gökyüzüyle birlikte insanın içini açan bir manzaranın parçalarını tamamladım bu puzzle serüveninde…

Şuana Kadar Yaptığım En Kaliteli Puzzle “Clementoni”

Clementoni puzzle markasını ilk defa yapıyorum. BİM’de, internetteki fiyatlarının yarısına satın aldığım puzzle için kalite konusunda yüksek bir beklentim yoktu ancak kaliteli ürünleri sattığını düşündüğümüz, bu konuda isim ve ün yapmış D&R’ın sattığı ART Puzzle‘rdan daha kaliteli bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Karton ve baskı kalitesi mükemmel, parça kesimleri ise en çok hoşuma giden nokta oldu. Art Puzzle ve Anatolian Puzzle‘da hep karşılaştığım bir sorun vardı. Birbirine yakın renkler ya da farklı renkler ayırt etmeksizin parçaların bir birine uyuyor olması. Birbirine yakın renklerde bu durum komple puzzle’ı yanlış yapmanıza ve sonra geri dönmenize, tek tek acaba hangi parçayı yanlış yere koydum demenize sebebiyet veriyor. Bu da haliyle vakit kaybı ve can sıkıntısı demek. Clementoni Puzzle’da ise bu durum yok denebilecek kadar az. Bazı kesimler birbirine yakın olabiliyor ancak parçayı koyduğunuzda gözle görülebilecek derecede ben buranın parçası değilim diye bağırıyor. İlla bir boşluk kalıyor.

Puzzle Yapımı İpcu

96700 Kodlu Clementoni Puzzle’ı yapmaya başladığımda tabii ki temel strateji önce renkleri ayırmak, çerçeveyi bulmak oldu. Ardından bulutları yaptım. Beyaz parçaların sayısı az olması daha çabuk bulunabilirliği sağladı. Bulutlar ortaya çıktıktan sonra ise gökyüzünün degredesi beni cezbetti ve gökyüzünün belirgin renklerini tamamladım. Genelde düz renkleri yapmakta zorlanırdım fakat gökyüzündeki degrede yapımını oldukça kolaylaştırdı. Ardından puzzle’ın en altı olan ormanlık alana başladım. Ormanlık alan gökyüzünden ve bulutlardan da kolay oldu. Bunun sebebi ise bence baskı kalitesi. Baskı kalitesi o kadar iyi ki, blur alanlar ve normal alanlar birbirinden çok net ayırt edilebiliyordu. Bu da işimi oldukça kolaylaştırdı. İlk önce bu blur’ları yani puzzle’ın sol alt köşesini bitirdim. Ardından ağaç gövdeleri çok net olduğu için ağaç gövdeleri hızlıca bitti. Ağaç gövdesinden sonra orman alanda kalan parçalar ise zaten yapraklardı ve bu parçalarında renkleri birbirinden çok kolay ayırt edilebildiği için yapması çok kolay oldu.

En Zor Kısmı

Beni en zorlayan kısım ise dağlardı. Dağlar ciddi anlamda çok vaktimi ve umudumu aldı. Puzzle’ın yarısı bitmiş olmasına, az parça kalmış olmasına rağmen dağların üzerinde bulunan karların biçimsizliği insanda biraz sinir krizine neden olabiliyor. Burada düz renklerin üzerindeki degredesine güvenerek ormanın üzerinden yukarı doğru parçaları birleştirmeye başladım, orta kısımda puzzle parçasının üzerinde koyu büyük bir alan olup, hafif karlı olan parçaları birleştirerek parça parça alanlar oluşturdum ve son olarak bu parçaları birleştirmek kaldı. Ve inanın en tatlı, en huzur veren bu zamandı diyebilirim. Puzzle yapmanın bence en keyifli parçaları, son parçaları.

Puzzle Puanı;

    • Baskı Kalitesi80%
    • Karton Kalitesi85%
    • Kesim Kalitesi85%
    • 1000 Parça İçin Zorluk70%
Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: