Bismillah Her Hayrın Başıdır | Serkan Dinç
Sosyal Medya Nedir?
Sosyal Medya Nedir?
7 Eylül 2014
Tümünü Göster

Bismillah Her Hayrın Başıdır

Bismillah her hayrın başıdır

Bismillahirrahmanirrahim… Selamun Aleykum,

İçerisinde bulunduğum topluluk beni zamanla çok başka bir insan yaptı. Burada başka bir insandan kastım “değişik, akıl almaz yada işe yaramaz” gibi değil. Gerçi ben yine, aynı benim aynı tembelliğim devam ediyor. Ancak Milli Görüş topluluğu bana oldukça şey kattı. Mesela bunlardan bir tanesi de, bir konferansta Erbakan hocayı anlatan birisinden duyduğum olaydır. Ve buna mehillenmek istedim. İlk duyduğumuzda bizim teşkilatımızda ki herkes toplantıya başlamadan önce yani Fatiha’yı okuduktan sonra konuşma ve not alma faslına geçmeden önce ajandasının yada not aldığı kağıdın kenarına köşesine hemen “Bismillah” yazardı. Bu şekilde biz kendimizi düzelttikçe, davamız ve verdiğimiz mücadelede anlam kazanır ve yaptığımız işler daha hayırlı olurdu. Ancak bu alışkanlıklar teşkilatımızda ki bireyler bir birinden uzaklaştıkça unutuldu gitti.

Şimdi bende tekrar bunu hatırladım. Bu blogta eğitim amaçlı yada yönlendirme olarak bazı bilgiler paylaşıyorum. Dedim ki ben bu yazılara başlarken Allah’ın izni ve adı ile başlarsam eminim bu bilgiler daha hayırlı olacaktır. İşte bu yüzden her yazıya başlarken ilk önce Allah’ın izniyle ve selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla başlama kararı aldım. Peki alışkanlık nasıl kazanıldı hemen katıldığımız konferansta geçen anlatıma yakın bir olayı size buradan alıntı yapayım. (Bu arada o konferansta Milli görüş toplulğunun öncülerinden Şevket KAZAN’ı dinlemiştik. Adam yaşına rağmen saatlerce ayakta kürsüden Erbakan hocayı bize anlattı. Onun karşısında o koltukta oturduğum için her geçen dakika o koltuk bana daraldı, batmaya başladı. Şevket Kazan anlatımında hocanın mecliste not alınan yazı yazılan yada imza atılan her belgeye ilk önce Bismillah yazdığını anlatmıştı.)

Onu ilk defa 48 yıl önce Korkut Özal’ın Keçiören’deki evinde tanımıştım. O sırada ben henüz 19 yaşında bir Mülkiye öğrencisiydim. Adalet Partisi Kongresi için görüşmüştük. Daha sonra Erbakan Hoca, 1969’da meşhur Odalar Birliği Başkanlığı mücadelesini verirken, bizler de milliyetçi-muhafazakâr gençlik olarak yanındaydık. Bir mason dayanışması yüzünden oda başkanlığını alamayan Hoca’nın 1969 Seçimlerinde AP’den milletvekilliği adaylığı Demirel tarafından veto edildi. Lâkin Erbakan Hoca Konya’dan bağımsız aday oldu ve iki milletvekili seçtirecek kadar oy alıp milletvekili seçildi.

Erbakan Hoca ile ilk defa görüşenler şaşırırlardı.

Aleyhinde medyada o kadar olumsuz yayın yapılmıştı ki, karşılarındaki Osmanlı beyefendisinin bambaşka bir şahsiyet olduğunu görür, tesirinde kalırlardı.

Erbakan Hoca çok müeddep, İslâmi terbiye almış, son derece nâzik bir şahsiyetti. Muhatabına mutlaka ‘siz’ diye hitap eder, daima ceketinin önünü ilikli tutar ve hiç ayak ayak üstüne atmazdı.

Samimi bir dindar ve ehli tarik idi. Hayatı boyunca hep İslâmı yaşamaya çalışmıştır. Allah lâfzını hiç dilinden düşürmezdi. Önüne beyaz bir kâğıt aldığında yazmaya başlamadan önce, sağ üst köşesine ‘bismillâh’ yazardı. Bir defasında beraber uzun bir araba yolculuğuna çıkmıştık.

Konuşmadığı zaman gözlerini kapayarak zikrettiğini görmüştüm.

Erbakan Hoca ile siyasette beraber olamadık ama milletimizin değerleri konusunda hep aynı hisleri paylaştık. Bana nasıl iki günde ‘Manevi Kalkınma Stratejisi’ni, üç günde ‘İnanç ve Hamle’ isimli kitapçığı hazırlattığını unutmadım.

Bismillah her hayrın başıdır

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Sosyal Medya, Kurumsal - Kişisel Web Sitesi ve E-Ticaret sitelerinde çözümler üretiyorum. Şuanda Pio Ajans, Sosyalimci gibi dijital hizmetler veren kurumlara destek veriyor ve freelance çalışmalarıma devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: