Çağımızın Babil Asma Bahçesi "Les Machines de L'ile" | | Serkan Dinç
Mini Kabartma Makinesiyle Kartlarınıza Dokunma Hissi Uyandırın
Gittiğiniz Her Yere İmzanızı Bırakmak İster Misiniz?
16 Ocak 2020
Savaş Mağduru Bir Robotun Hikayesi
17 Ocak 2020

İlk olarak 15 Yaşında Bir Kaptan kitabı ile kendisini tanımış ve yazdığı kitaplarla hayal dünyamı renklendirdiği için kendisini çok sevdiğim yazar Jules VERNE’nın ve bir başka çağının ötesinde, çağının başarılı sanatçılarından olan Leonardo Da VİNCİ’nin ilham olduğu çok harkika bir fikir için bu yazıyı sizlere hazırlıyorum. Fransız mekanik ustaları Mekanik zevkin Fransız ustalarından oluşan Les Machines de L’ile, yeni ve iddialı bir proje hazırladı. L’Arbre aux Hérons / The Herons’ Tree (balıkçıl ağacı) adlı bu proje hayata geçirilirse 49 metrelik çapıyla ve 35 metrelik yüksekliğiyle Babil (M.Ö 1894) antik medeniyetinden bu yana inşa edilmiş en büyük asma bahçe olacak.

Babil’den Bu Yana Dünyanın İkinci Devasa Asma Bahçe Projesi

<

section class=”entry-content”>

İlham kaynakları Jules Verne ve Leonardo Da Vinci

François Delaroziere ve Pierre Orefice liderliğinde çalışan Nantes’lı ekip, bu eşsiz proje için Jules Verne ve Leonardo Da Vinci’nin dünyasından esinlenmiş. 2007’de gerçekleştirdikleri Grand Elephant ve 2012’de gerçekleştirdikleri Carousel of the Sea Worlds’un ardından bu asma bahçe, Les Machines de L’ile için tasarım açısından yeni bir aşamaya geçmek anlamına geliyor.

Babil’den Bu Yana Dünyanın İkinci Devasa Asma Bahçe Projesi

2007’den beri asma bahçe projesi üzerinde çalışıyorlar

Les Machines de L’ile, 2007 yılında kurulduğu günden bu yana bu asma bahçe üzerinde çalışıyor. Yetenekli zanaatkâr ekibi, demokratik keşif ruhu ve şeffaflık adına prototipleri yıllardır Machine Gallery’de ziyaretçileriyle paylaşıyor. Projenin eskizleri ve maketleri arasında, her biri yirmi yolcuyu dairesel uçuşlarda taşıyan iki balıkçılın konumlandığı dev bir çelik ağaç olduğu görülüyor. Çelik ağacın yirmi iki dalı var ve bu dalların yarısı ziyaretçiler tarafından yürüyerek geçilebiliyor. Tüm dallar, üzerinde taşıdıkları bitki ve bahçeler sayesinde yemyeşil bir ekosistem yaratan birer teras gibi işlev görüyor. Proje gerek materyaller, gerekse estetik açıdan steampunk akımını da çağrıştırıyor.

Asma bahçe, Jules Verne’nin gençliğinde yaşadığı evine birkaç metre uzaklıkta olan Loire Nehri kıyısında yer alacak. Aynı şekilde ornitolog (kuş bilimci), doğa bilimci ve ressam Jean-Jacques Audubon’un yetiştiği ve ilk balıkçıl çizimlerini yaptığı yer de burası.

Asma bahçenin 2022’de açılması ve 35 milyon euro’luk proje maliyetinin üçte ikisinin kitle fonlamasıyla karşılanması hedefleniyor. Projenin ilerleyişini Facebook sayfası üzerinden de takip edebilirsiniz.

Babil’den Bu Yana Dünyanın İkinci Devasa Asma Bahçe Projesi Babil’den Bu Yana Dünyanın İkinci Devasa Asma Bahçe Projesi Babil’den Bu Yana Dünyanın İkinci Devasa Asma Bahçe Projesi Babil’den Bu Yana Dünyanın İkinci Devasa Asma Bahçe Projesi Babil’den Bu Yana Dünyanın İkinci Devasa Asma Bahçe Projesi Babil’den Bu Yana Dünyanın İkinci Devasa Asma Bahçe Projesi

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: