Musluğundan Bal Damlasın | Serkan Dinç
Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı
18 Ocak 2020
Bilim ve Sanatın İş Birliği Küf Kolonileri
19 Ocak 2020

Emekli olsakta, suçluların peşinden koşmayı bırakıp arıcılık yapsak ne güzel olur değil mi? Yada blogumu takip eden kitle için konuşalım işi gücü bırakıp güneye gidip arıcılık mı yapsak ne dersiniz? Hobi olarakta yapılabilir tabi, hatta şu size tanıtacağım ürün ile arıcılık yapmak daha zevkli hale gelecek. Hem gözümüze hitap eden arı kovanı tasarımı hemde işlevselliği ile arıcılık alanında gerçek bir inovasyon…

Arıcılıkla ilgilenenler için arıcı bir aile tarafından tasarlanan Flow Hive, bal toplama işini arılar ve insanlar için kolaylaştıran bir kovan. Standart arı kovanlarından farklı bir yöntemle yaratılan Flow Hive, musluğunu açtığınızda taze bala ulaşmanıza imkan veren bir ürün.

Rekor Kıran Kitlesel  Fonlama Kampanyası

Flow Hive, 2015 Şubat’ında Indiegogo üzerinde fonlamaya açıldığında 70 bin dolarlık mütevazi bir hedefle yoluna başlamıştı. Kampanyaya başlarken bunun Indiegogo’nun rekor kıracak kampanyalarından biri olacağını kimse tahmin etmemişti. Ancak Flow Hive, ilk 15 dakika içerisinde 250 bin dolar toplamayı başardı. 1 ve 2 milyon dolara en hızlı ulaşan kampanya oldu. Toplamda 12 milyon dolar toplayarak Indiegogo üzerinde tanıtılan en başarılı kampanyaya dönüştü. ABD dışında bir ürün için yapılan en büyük kitlesel fonlama başarısını yakaladı. Flow Hive, bu anlamda özel bir üründü.

Arıcılığı Kolay Hale Getiren Bir Kovan Tasarımı

Arıcılık, her ne kadar karşılığını nefis bir şekilde verse de zor bir uğraş, oldukça meşakkatli bir iş ve deneyim gerektiriyor. Özel kıyafetleri giyeceksiniz, arıları dumanlayacaksınız, kovan içindeki petek çerçevelerini toplayıp üzerindeki arıları temizleyeceksiniz, sonra çerçeveleri gevşetip santrifüjleyeceksiniz, balı petek, balmumu ve arı parçalarından ayıracaksınız, kavanozlara dolduracaksınız. Sonra tüm bunları yeniden başlamak için çerçeveleri tekrar kovana götüreceksiniz. Hobi olarak yapıyorsanız ya arıcılığı ya balı gerçekten seviyor olmanız gerekiyor.

Arıcılığın zorluklarıyla yıllarca uğraşan bir baba ve oğlu, bunu çözmek için Flow Hive’ı geliştiriyor. Flow Hive, arıcı için de arılar için çok daha rahat ve kolay bir çözüm sunuyor. Balı toplamak için yapmanız gereken tek şey kovan üzerindeki musluğu açıp 3 kilograma varan miktardaki balı kavanozlara doldurmak. Üstelik herhangi bir işlemden geçmediği için taze ve tertemiz, lezzeti yüksek bir bal elde ediyorsunuz. Resmen musluktan bal damlıyor denebilir.

Sistemin çalışması içinse özel çerçeveler kullanılıyor. Flow çerçeveleri tamamlanmamış peteklerden oluşuyor. Arılan bu petek hücreleri tamamlayıp balla dolduruyor ve üzerlerini balmumuyla kapatıyor. Kovanın özel tasarımı sayesinde peteklerin kapatıldığını dışarıdan görebilen arıcılar, balların hazır olduğunu kovanı açmadan anlayabiliyor. Kovandaki kol çevrildiğinde petekler arasında kanallar açılıyor ve balın bunlar arasından akışı sağlanıyor. Arılar hiç rahatsız edilmeden bal, kavanozlara doluyor. Peteklerinin boşaldığını fark eden arılar ise bir süre sonra yeniden çalışmaya başlıyor.

Flow Hive kısaca bu. Sistemin işleyişi arıcılığa yönelik teknik ayrıntılar içeriyor ama konuya çok hakim olmayanlar için geçilebilecek özet bu şekilde. Arıcılık sektöründe 1852 yılında tasarlanan Langstroth kovanından sonra gelen en büyük yenilik olarak tanımlanıyor. Kazandığı pek çok tasarım ödülü de bunun göstergesi.

Daha Kullanıcı Dostu Yeni Özellikler

Flow Hive 2 ise orijinal modelin mantığını koruyor ama onu daha da kullanıcı dostu bir hale getiriyor. Tasarımdaki yenilikler ve eklenen özelliklerle Flow Hive 2, yeni arıcıların da daha rahat kullanabileceği, organik arıcılık anlayışını koruyan bir hale bürünmüş. Özellikle daha önceki modelde olmayan kovanın üzerinde durması için eklenen ayaklar, büyük beğeni toplamış.

Musluğundan Bal Damlasın

Mart ayında fonlamaya açılan Flow Hive 2, arıcılığı herkesin yapabileceği bir hobiye dönüştürüyor ve taze balı daha erişebilir kılıyor. Bu nedenle hali hazırda devam eden Indiegogo kampanyasında aradığı fonu %18983 oranında aşarak 14 milyon dolara ulaştı bile. Yani, orijinal ürünün başarısını ikinci kampanyayla da devam ettirilmiş durumda. Dünyanın dört yanından insanların coşkuyla karşılamasına bakılırsa, insanlar iyi bala gerçekten hasret kalmış!

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: