Nesnelerin İnternetiyle Donatılmış Çevre Dostu Odun Sobası | Serkan Dinç
Bilim ve Sanatın İş Birliği Küf Kolonileri
19 Ocak 2020
Savaşı Yaşayan Bir Çocuğun Odasını Keşfetmek
Savaş Yaşayan Bir Çocuğun Odasına Misafir Olmak “Enter The Room”
20 Ocak 2020

Google Analytics’te sitemi ziyaret edenlerin demografik istatistiklerine göre yaş aralıkları çoğunlukla 22 ile 35 arası olduğu için bunu gönül rahatlığıyla yazacağım. Ahh ahh eskiden sobalar vardı hatırlar mısınız? Yoksa eskide eviniz doğalgazlı mıydı… Sobanın üzerinde ekmek kızartır kızarmış ekmeği tereyağla yağlar, tuz ve pul biber ile tatlandırdıktan sonra afiyetle yerdik. Özellikle sobalarımızın üzerinden ıhlamur ve mısır eksik olmazdı. Tabi birde ailecek televizyon başında yenilen meyvelerin kabukları sobanın üzerine konur, kurutulur ve kururken çıkardığı koku ile oturma odamız mis gibi kokardı. Hatırlıyorsunuz değil mi? İşte tüm bu hatırladıklarınızı bir kenara bırakacağınız bambaşka soba tasarımı göstereceğim bu yazıda. Artık sobalarda çok değişti. Bu sobada nesnelerin interneti sayesinde sobanın ısıtma verileri sürekli inceleniyor, sobanın ürettiği termal enerjiyi elektriğe dönüştürebiliyor ve ürettiği enerji ile mobil cihazlarınızı şarj edebiliyor. Bunun yanında bir kaç teknik özellik mevcut. Aklınızdaki sobaları unutun. Şimdi sobalar çok farklı…

Nesnelerin interneti ve mobil cihazları şarj edebilme özelliği

VUURS’un çağdaş sobasına, akıllı sensörler yerleştirilmiş. Böylece ısıtma verisini sürekli izleyebiliyor. Soba, akıllı ev teknolojisi üreten Nest’in termostatlarına benzer şekilde Wi-Fi bağlantısıyla VUURS’un sunucusuna bağlanabiliyor. Bu sistem sayesinde her türlü veri analizi etkin kılınmış. Sobanın en önemli özelliklerinden biri de ürettiği termal enerjiyi elektriğe dönüştürebiliyor olması. Böylece kullanıcı soba aracılığıyla mobil cihazlarınızı şarj edebiliyor.

Tjep’in kurucusu Frank Tjepkema tarafından minimalist bir tarzda tasarlanan soba, betondan ve çelikten yapılmış. Koyu renkli metal görünümüne sahip geleneksel sobaların aksine Tjepkema, gri tonları ve kemik rengi olmak üzere açık renkleri tercih etmiş. V şeklindeki penceresinden ateşi izleyebileceğiniz soba, 4 ahşap ayak üzerinde duruyor. Bu ayaklar sayesinde hantal bir görünümün önüne geçilmiş ve ısının zemine yayılması engellenmiş. Tjepkema, VUURS’un inovatif ve teknolojik yaklaşımını da tasarıma yansıtmayı amaçlamış.

Odun sobası gerçekten çevre dostu olabilir mi?

Geleneksel odun sobaları, hava kirliliğine ve buna bağlı sağlık sorunlarına neden olabilecek yüksek karbondioksit seviyelerine sahip olduğundan dünyanın çeşitli yerlerinde yasaklanması dahi gündeme gelmiş. VUURS ise yeni nesil sobalarının standartların çok altında emisyonlara sahip olduğunu vurguluyor. VUURS’a göre ısıtıcıları, % 90’ın üzerinde bir verimliliğe sahip ve dünyanın en temiz ve en verimli ısıtma sistemleri arasında.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: