Çarın Birliklere Vedası – Pavel Ryzhenko | | Serkan Dinç
The Blacklist 7. Sezon 12. Bölüm “Cornelius Ruck”
29 Mart 2020
Yeşil Kraliçe – Marco Grassi
30 Mart 2020

Çarın Birliklere Vedası – Pavel Ryzhenko

Bu gördüğünüz, 40’lı yaşlarında trajik bir şekilde ölen, ünlü realist ressam Pavel Ryzhenko’nun 2004 yılında tamamladığı “Çarın birliklere vedası” adlı tablosudur.

Bu tabloyu bazı tarihi detaylarla birlikte irdeleyelim.

Tabloda askerlerin önünde veda eder halde gördüğünüz kişi, Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasında etkin bir rolü olan, Romanov hanedanının 300 yıldan fazla süren hakimiyet dönemi boyunca imparatorluk tacını giyen 18. ve sonuncu üyesi, 26 Mayıs 1894’ten 1917’e kadar ülkeyi yöneten, Bolşeviklerin “Barış, Ekmek ve Toprak” sözü vererek gerçekleştirdikleri devriminin ardından 15 Mart 1917’de tahttan çekilmek zorunda kalan son Romanov imparatoru Çar II. Nikolay’dır. Tabloda kendisini, Kazak muhafızlarına ve imparatorluk askerlerine elveda ederken görüyorsunuz.

Tabloda, görüldüğü üzere Kazak muhafızlar hala Çar’a oldukça bağlı gözüküyor, çoğu gözyaşlarını tutamıyor, bazıları dizlerinin üzerine kapaklanıyor. Zira, bu muhafızlar isyanları bastırmak adına son günlerde dahi Petrograd (St. Petersburg) sokaklarında güç kullanarak asayişi sağlamak ve İmparatorluğu ayakta tutmak gayesinde olan muhafızlardı. Sonuçta başarılı olamadılar, Bolşevik Devrimi’nin ardından İmparatorluk yıkıldı. Ne şehri ne de çarlarını koruyabildiler.

Tabloda veda eder halde gördüğünüz Çar II. Nikolay, ailesi ile birlikte devrimin ardından Bolşevik birliklerince ele geçirildi ve Sibirya’ya ev hapsine gönderildiler. 16 Temmuz 1918 gecesi ise bir hanedanlığın sonuna gelindi. “Toplu fotoğraf çekileceksiniz, giyinin” diyen Bolşevik birlikleri tüm aileyi, yani son Romanovları bir araya dizdi ve ardından ortaya çıkan ateş müfrezesi tüm Hanedan üyelerini orada idam etti. Bu olay, Sovyetler Birliği’nin dağıldığı yıla kadar, 1991’e kadar gizlendi. Ta ki 1991’de Ural dağlarında yapılan aramalar sonucunda ortaya çıkan toplu mezarın Çar II. Nikolay ve ailesine ait olduğu anlaşılana kadar. Bu mezarda ailenin iki üyesi hariç hepsi bulundu. Diğer iki üyesi ise 2007’de bulundu.

Bir tablo vesilesi ile tarihte kısa bir yolculuk yapmış olduk. Sanat da tarih de iyi ki var…

Yazı: Atakan BÜYÜKDAĞ

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

2 Comments

  1. asli68 dedi ki:

    Yorumlarınızı ve emeğinizi selamlıyorum 🌼👒

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: