Cehennemin Dokuzuncu Çemberinde Dante ve Virgil | | Serkan Dinç
Mihrap – Osman Hamdi Bey
16 Haziran 2020
Laocoön ve Oğulları
20 Haziran 2020

Cehennemin Dokuzuncu Çemberinde Dante ve Virgil – Gustave Dore

Eserde gördüğümüz Dokuzuncu Cehennem Çemberi donmuş bir göldür ve Dante’nin genel olarak Cehennem vizyonu gibi, Dokuzuncu Çemberin kendisi de merkezde en kötüsü olan giderek daha kötü bölümlerin halkalarına bölünür. Dokuzuncu Çember’e gönderilen insanlar, yakın ya da özel bir şeyin güvenine ihanet eden insanlardır. Baştan söylüyorum eski sevgiliniz burada yok. Sonra yok efendim o da bana ihanet etmişti o da şöyle yapmıştı . Onu gidip Dante ile tartışırsınız ben aracıyım burada. Ben bir aracıyım Dante ne demişse o.
Dokuzuncu Çemberin dört bölümü farklı ihanet türlerini ifade eder. En dıştaki katmana, kardeşi Abel’i öldüren İncil’den figür Cain’den sonra adlandırılan Caina denir ve birbirlerine para üzerinden ihanet eden insanlar içindir.

Dokuzuncu Çemberin bir sonraki halkası, Homer’in İlyada’sında yer alan Truvalı Anthenor’un adını taşıyan Antenora olarak adlandırılır. Bu katman siyasi partilerine veya ülkelerine ihanet eden insanlar için ayrılmıştır, çünkü birçoğu Antenor’un Troy’a ihanet ettiğine inanmaktadır.

Dokuzuncu Çemberin üçüncü halkasına, tarihte bir ziyaretçiyi öldüren Batlamyuslardan birinin veya her ikisinin ardından Ptolomea denir. Dokuzuncu Çember’in bu katmanı özellikle bir arkadaşa veya misafire ihanet eden insanlar içindir.

Dokuzuncu Çemberin son katmanı en kötüsüdür ve efendilerine(master) ihanet eden insanlar içindir; Hayırseverler, onları destekleyen insanlar ya da Tanrı. Bu katmanımızın ana karakteri de İncil’de Mesih’e ihanet eden Yahya’dır.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: