Celile Denizi'ndeki Fırtına – Rembrandt | | Serkan Dinç
Sanat ve Deniz – Fidan Zaman
30 Haziran 2020
Platon – Devlet (Doğruluk Nedir?)
3 Temmuz 2020

Celile Denizi’ndeki Fırtına – Rembrandt

Celile Denizi‘ndeki Fırtına, Rembrandt’ınürettiği pek çok İncil sahnesinden sadece biri. Resim, Mesih’in sakinleştiği bir fırtına karşısında müritlerin korktuğu İncil’de anlatılan hikayeyi gösterir. Fakat resme yakından bakın: Siz de çaresiz olmaz mısınız?

Rembrandt’ın canlandırdığı şey, tam da Mesih’in huzurunun aksine, doğanın gücünden önceki öğrencilerinin korku ve dehşet anlarıdır. Aydınlık ve karanlık arasındaki oyunda parlak efektler yaratan ustalardan biri olan Rembrandt, dikkatimizi kullandığı renk tonlarıyla resmin sol tarafına çekiyor, büyük dalgaların geldiği yere.

Teknedeki öğrencilerin bazıları panik halinde, bazıları tekneyi bir arada tutmak için çalışıyor. Biri kusmak üzere, teknenin yan tarafına yaslanıyor. Biri doğrudan bize bakıyor, bir eliyle şapkasını tutuyor, diğerini ise iple tutuyor. Mücadelede doğa kazanıyor gibi görünüyor. Görünüşe göre, hikayeyi bilmiyorsak, herkes boğulacak.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: