Christian Dirce – Henry Siemiradzki | | Serkan Dinç
Karadeniz’de Gece – Ivan Aivazovsky
24 Mayıs 2020
The Blacklist 7. Sezon 19. Bölüm (Sezon Finali)
25 Mayıs 2020

Christian Dirce – Henry Siemiradzki

Eserde, İmparator Neron’un emriyle gerçekleştirilen bir Yunan efsanesinin yeniden yürürlüğe girdiğini gösteriyor: Thebes kraliçesi olan Dirce, boğanın boynuzlarına bağlanarak kayalara çarpılması. Roma tarihçisi Suetonius‘un yazılarına göre Nero, amfitiyatrodaki oyunlar sırasında güzel bir genç Hıristiyan kızın aynı kaderi yaşayacağına karar verdi. Burada Roma’daki ilk hristiyanlara yapılan zulmün bir anı da yatıyor.
Siemiradzki eserinde bu acımasız gösterinin sonucunu gösterir.

Resmin kompozisyonu, akademik resim için tipik olan tiyatro ve muhteşem düzenlemeyi yansıtır. Mesafeye ve arka plandaki kemerlere uzanan galeri, kalabalığın ve merkezdeki ana figürlerin tasviri için etkili bir çerçeve oluşturur. Akademik sanatın ilkeleri doğrultusunda, Siemiradzki teknik ustalığını ve detaylandırmaya neredeyse arkeolojik dikkat gösterdiğine işaret etmektedir.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: