Dante ve Virgil Cehennemde – Bouguereau | | Serkan Dinç
Albine’ın Ölümü – John Collier
7 Nisan 2020
Yaralı Melek – Hugo Simberg
9 Nisan 2020

Dante ve Virgil Cehennemde – Bouguereau

Bu resim, Cehennemin sekizinci çemberinde (Sahtekarlar ve taklitçiler için daire) yer alan Inferno’dan kısa bir sahneden esinlenmişti, burada Dante, Virgil’in eşlik ettiği iki cani ruh arasında bir kavga izliyorlar. Capocchio, bir sapkın ve simyacı Gianni Schicchi’nin, mirasını hileli olarak iddia etmek için ölü bir adamın kimliğini gasp eden boynuna saldırdı ve ısırdı.

Bouguereau, kaslar, sinirler, tendonlar ve dişler aracılığıyla muhteşem bir şekilde, iki savaşan arasındaki mücadeleyi gösteriyor. Bouguereau aslında bu tuvalde büyük cesurluk gösteriyor: Estetik sınırlarını aşıyor: kas yapısını çarpıtmak noktasına kadar abartmak, pozları abartmak, renk ve gölgeleri zıtlamak, tasvir etmek canavar figürleri ve lanetlenmiş ruh grupları…Tam anlamıyla mükemmel bir esere imza atıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: