Dante'nin Kayığı- Eugène Delacroix | | Serkan Dinç
Kendimiz İçin Değil, İnsanlık İçin Korunalım #EvdeKal
6 Nisan 2020
İskandinav Yaz Gecesi – Sven Richard Bergh
7 Nisan 2020

Dante’nin Kayığı- Eugène Delacroix

Tablo, İtalyan şair Dante Alighieri’nin kaleme aldığı Divine Komedisinin 14. yüzyıla ait epik şiirinin ilk kısmı olan Inferno’nun Canto VIII’sine dayanıyor. Bu şiir, Dante’nin cehennemden yolculuğuna rehberlik eden Roma şairi Virgil ile birlikte bir alegori. Cehenneme göre cehennem yeryüzünde bulunan dokuz eşmerkezli çemberden oluşur. Tek bir günahı temsil eden her daire ve bu günahı işleyenlerin ve yeniden yaşamamış olanların sona ereceği ve uygun bir ceza alacağı yerdir. Her dairenin günahkarları, suçlarına yakışır bir şekilde cezalandırılır. Her günahkar, işledikleri temel günah tarafından sonsuza kadar sefil hale getirilir. Daireler kötülüğün kademeli olarak artmasını, Şeytan’ın esaret altında tutulduğu yeryüzünün merkezine ulaşıyor.

Delacroix tarafından yapılan resim beşinci daireye dayanıyor ve hepsi Gazap’ın günahı hakkında. İlk daire Limbo olarak aday gösterildi ve oradaki insanlar Kilise’ye hiç vaftiz edilmedi. Dokuzuncu çember, günahların en iğrenç olarak görülen Treachery’tir. Lust günahını işleyen bu talihsizlerin sadece ikinci çemberi tahsis ettiğine dikkat etmeliydim – belki de Dante Alighieri gibi ateşli bir İtalyan için şehvet neredeyse hiç günah değildi!

Cehennem’in Beşinci Çemberi, Styx nehrinin bataklık suları ve onun sularındaki sularda, öfkeli insanlar yüzeyde birbirleriyle kavga ederler ve sulak alanın altında çıldırırlar. Nehrin koruyucusu olan Phlegyas adlı şiirdeki karakter, Dante ve Virgil’i istemsizce SkiX nehri boyunca taşıyor. Resimdeki karakterlerin kendilerini bulduğu Cehennem’in bu alt kısmı, Cehennem’in alt kısımlarını barındıran ve Sol’da yanan gördüğümüz Ölüler Şehri, Dis kentinin surlarının dışında kalan bataklık bataklığıdır.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

1 Comment

  1. hiyekyikimm371 dedi ki:

    Çok güzel bir şiir ben de severim @serkandinc

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: