Laocoön ve Oğulları | | Serkan Dinç
Cehennemin Dokuzuncu Çemberinde Dante ve Virgil
17 Haziran 2020
Kitap Tutan Kadın – Pietro Antonio Rotari
21 Haziran 2020

Laocoön ve Oğulları

Eserdeki ana kahraman Laocoön bir Troya papazıdır. Ünlü Troya Savaşında bir savaş hilesi olan tahta at hediyesinden şüphelenmiş. Bu tahta atın bir hile olduğunu anlatmaya çalışmış hatta tahta atın karnına mızrağını saplayıp birkaç askeri yaralamış olsa da askerlerin inlemesini duyan olmamış, Laocoön kimseyi ikna edememişti. Helenlerin koruyucusu olarak görev yapan Helen tanrıçası Athena, Laocoön ve ikiz oğullarıAntiphas ile Thymbraeus dev deniz yılanları Porces ve Chariboea tarafından saldırıya uğratarak yaptığı eyleme karşılık ölümle cezalandırdı.

Bu heykele bakmak biraz rahatsız edici olabilir çünkü ölüm ve acı düşüncelerini uyandırabilir. Üçü de çaresiz, yaklaşmakta olan felaketleriyle güreşiyorlar. Laocoön acı içinde, olabildiğince mücadele ederken, iki oğlu da babalarının eylemlerinin kurbanı olmak istemiyorlar.Heykelde bir oğlunun yılanlardan kurtulduğu görülebilir.Şanssız oğlan, babasını ve erkek kardeşini ölüm anlarını görür.

Eser şu an Vatikan Müzesinde bulunuyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: