Oğlunu Yiyen Satürn – Francisco Goya | | Serkan Dinç
Kitap Tutan Kadın – Pietro Antonio Rotari
21 Haziran 2020
Tek Dünya – Maximilian Lenz…
23 Haziran 2020

Oğlunu Yiyen Satürn – Francisco Goya

Goya’nın resmi, Kral Satürn’ün oğlunu devrilme korkusuyla beslediğini, genellikle insanın güç açgözlülüğü yoluyla yayılan bir Yunan efsanesini tasvir ettiğini gösteriyor.

Satürn’ün vizörü, tuvalindeki siyah arka plan ile vurgulanır ve şaşırmış gözlerindeki şeytani niyete vurgu yapar. İzleyicinin Satürn’ün kendi eylemlerinin anlamlarını anlamadığını veya insanlığın hatırlatmasındaki korkusu ve öfkesi olup olmadığını sorgulamasına neden olan aynı gözler. Tüyleri gri ve darma dağınıkken, cildi siyah kanvasın rengiyle karışan turuncu bir renk tonu. Büyüklüğü büyürken, elleri acımasızca avını öldüren bir hayvana benzer şekilde, oğlunun etinin derinliklerine kazıyor. Artık Satürn bir insan olarak kalmıyor. Bu resim, gerçekte, Kral Satürn’ün evrimini kendi yarattığı şeytandan evrimi olarak tasvir eder.

Satürn kendisinden daha güçlü kimseyi istemiyor bu idea doğrultusunda çocuklarını yiyordu.“Siz yok edilmeden önce yok etme” fikri yeni değildir. Tarihsel olarak Hitler, aynı akıl yürütmeyi, bütün bir bölgeyi bütün bir insan ırkının etnik temizliği için ikna etmek için kullanabildi. Aynı şekilde, ABD de Amerikan yerlilerinin, Japonların, Iraklıların ve Afganların korkunç ölümlerini haklı gösterebildi. “Önce onları öldürmezsek, onlar bizim için gelecekler ve biz ve kendi çocuklarımız bu canavarlar tarafından yutulacağız.” Satürn’ün bu şeytana evrimi ile açgözlülüğü değiştikçe bir insanın kendi ölümünü temsil etmesi trajik bir şekilde vurgulanır. İnsan bunu fark etmiyor, ama gerçekte, açgözlülük onu kendisi olmayı bıraktığı ve tanınmayacak hale geldiği noktaya kadar yiyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: