Ölüm ve Yaşam – Gustav Klimt | | Serkan Dinç
Kreutzer Sonatı – René-Xavier Prinet
13 Mayıs 2020
Ona en sevdiği ressamı sordum
15 Mayıs 2020

Ölüm ve Yaşam – Gustav Klimt

Ölüm, birçok sanatçı için büyüleyici bir temaydı. Sık sık, onları toplamak için gelen,mağdurun ölümüne neden olan canlı bir iskelet Grim Reaper olarak da bilinen kişiselleştirilmiş bir güç olarak düşünüldü. Buna karşılık bazı öykülerdeki insanlar ölümün ziyaretinden kaçınarak veya ölümü rüşvet veya numaralarla ödüllendirerek hayata tutmaya çalışırlar.

Gustave Klimt’in bu eserinde ise canlı ve umutlu bir izlenim yaratan insan dalgalanmasını görüyoruz. Çıplak vücutlar birbirine sarılır ve renkli bir çiçek bolluğu ve süsleme ile çevrilidir. Her yaş grubundan insanları barındırmasıyla hiç bitmeyen yaşam döngüsünün bir tasviri olarak bebekten büyükanneye kadar temsil edilir. Ölüm, bireyleri yaşamdan alıkoyabilir, ancak yaşamın kendisi, bir bütün olarak insanlığı, her zaman yaşamın içerisinde bir tutar. Sonsuza kadar yaşam döngüsü kendini tekrar eder.Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: