Palais Idéal – Ferdinand Cheval | | Serkan Dinç
Donakalmış Zaman – René Magritte
26 Haziran 2020
Sanat ve Deniz – Fidan Zaman
30 Haziran 2020

Palais Idéal – Ferdinand Cheval

Fransa’nın güneyindeki Hauterives köyünün postacısı Ferdinand Cheval, 1879’da tur sırasında bir rüyayı uyandıracak kadar tuhaf bir taşa çarptı. Onu aldı ve şeklini öyle etkileyici buldu ki, içinde yaratıcı bir sürecin başlangıcını tetikledi. 15 yıl önce rüyasında gördüğü kendi yaptığı o yapıyı yapmaya koyuldu.

İlk taşı koymaya başlamasını takiben 33 yıl boyunca, turları boyunca, gittikçe daha fazla taş topladı ve onları – sanatsal, mimari veya inşaat eğitimi olmadan – engin ve süslü bir binaya dönüştürdüğü köydeki evine geri götürdü. İlk 20 yıl boyunca sadece dış duvarları inşa etti. İlk önce taşları cebinde taşıdı, daha sonra bir sepete geçti. Sonunda bir el arabası kullandı. Doğru malzemeyi aramak için günlük rotasına 20km eklemeyi önemsemiyordu. Bölgeye geri döndüğünde, genellikle geceyi buluyordu. Kandil ışığında, taşları kireç, harç ve çimento ile birleştirerek çalışmaya devam etti.

Cheval, gelişen bir bahçenin merkezinde, inanılmaz bir saray inşa ediyordu. İçerisinde ahtapot, geyik, çeşitli sürüngenler, fil, pelikan, ayı gibi hayvanlar bulunuyordu. Ayrıca devler, periler, mitolojik figürler ve mimari örneklerle de süslemişti.Herhangi bir sanatsal eğilimden bağımsız, mimari kurallar olmadan inşa edilen İdeal Saray, evrensel olarak sınıflandırılamayan bir mimari eser olarak tarihteki yerini aldı.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: