Perseus ve Andromeda – Charles Napier Kennedy | | Serkan Dinç
Poseidon
20 Mayıs 2020
Osmanlı’da Basılmış İlk Kitap
22 Mayıs 2020

Perseus ve Andromeda – Charles Napier Kennedy

Perseus’u hepimiz Medusa hikayesinden biliyoruz. Perseus Medusa’yı öldürdükten sonra evine dönüş yolculuğuna başladı. Etiyopya krallığını geçerken, deniz canavarı tarafından yutulmayı bekleyen kayalara zincirlenen güzel ve çaresiz Andromeda’yı buldu.

Güzel Andromeda, Etiyopya Kralı Cepheus ve Kraliçe Cassiopeia’nın kızıydı. Bir gün Kraliçe Cassiopeia, kızı Andromeda’nın deniz perileri Nereids’ten daha güzel olduğunu söyledi. Deniz perileri bunu duydukları için çok sinirlendiler ve deniz tanrısı Poseidon’a şikayet ettiler. Öfkelenen Poseidon, Etiopya’yı mahvederek Nereid’lerin intikamını almak için deniz canavarı Ketos’u serbest bıraktı. Çaresiz Kral Cepheus ülkesi için bir kehanete inanarak kızını Ketus’a feda etmek için sahildeki kayalara kızını zincirledi.Böylece kahramanımız Perseus kendisini kayalıklarda zincirli görünce ona aşık oldu ve onu kurtarmak için Ketus ile savaştı. Elbette savaşın kazananı Perseus oldu. Bu eserde tam olarak bu an resmedilmiştir. Görevinden dönen Perseus’un elinde Medusa’nın başı, kayalıklarda zincirlenmiş Andromeda ve denizdeki canavar Ketos.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: