Pollice Verso – Jean-Leon Gerome | | Serkan Dinç
Salvador Dali ve Savaşın Yüzü
14 Temmuz 2020
The Umbrella Academy 1. Sezon Hakında
19 Temmuz 2020

Pollice Verso – Jean-Leon Gerome

Roma’nın sembollerinden biri haline gelen bir gladyatör savaşına bakıyoruz. Aslında tam olarak savaşın sonuna bakıyoruz diyebiliriz.

Gördüğünüz gibi, Roma İmparatorluğu‘nun zirvesindeki bir yer olan Roma’daki Kolezyum‘daki gladyatörlerin yer aldığı dramatik bir sahne var. Bu sahneyi dramatikleştiren etken hiç şüphesiz birazdan bir ölümün daha geliyor olması. Eserin ismi üzerinden anlatmak gerekirse “Pollice Verso”, Latince’de “baş parmağıyla” anlamına gelir ve ünlü bir başparmak yukarı, başparmak aşağı hakem referandumu, bir gladyatörün düşmanı ağır yaralandığında ortaya çıkan Koleyzum kalabalığının referandumu. Filmlerden de gördüğümüz bir sahne olarak rakibini yaralayarak yere seren gladyatör izleyenlerin önüne doğru giderek elini kaldırıp şovunu yapar. Eserde gördüğümüz üzere rakibini yere sermiş gladyatörümüz sağ ayağıyla rakibini yerden kaldırmamak için boğazına baskı uyguluyor ve izleyenleri bu gösteride hangi oyu vereceklerini görmek için izleyenlere bakıyor. Başparmak aşağı, kurbanın ölümü için, baş parmak yukarı ise merhamet için bir oydu. Burada neler olduğunu görebilirsiniz. En önde beyaz giyinmiş hanımefendiler yani Vesta Bakireleri dahil olmakla birlikte büyük bir coşkuyla izleyenlerin baş parmağını aşağı işaret ettiği görülüyor. Kanlı bir son olacak.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: