Van Gogh'un kendisini bir tarlada vurduğu söylenir | | Serkan Dinç
Lens Üzerindeki Su – Phoebe Rudomino
6 Temmuz 2020
Müzik Bitmeden Önce – Hamish Blakely
10 Temmuz 2020

Van Gogh’un kendisini bir tarlada vurduğu söylenir ama bu konuda ciddi bir kanıt yoktur. Eğer intihar için buğdayların “altın rengi”ni seçtiyse, en azından yalnız ölmemeye karar vermiş demektir. Kendisini böğründen vurduktan sonra hana dönüp yattı. Hancı, Dr. Gachet’ye ve Theo’ya haber verdi. Kardeşi, 29 Temmuz 1890’da ölen Van Gogh’un hayatının son anlarını şöyle anlatmıştı: “Ölmek istedim. Yanında oturmuş onu iyileştirmeyi deneyeceğimize söz verirken (…) şöyle cevap verdi: La tristesse durera toujours! [Bu acı hiç dinmeyecek.]” İntiharından birkaç hafta önce Van Gogh, Theo’ya şunları yazmıştı: “Başaramamış olsam bile, yine de yaptığım işlerin devam ettirileceğini düşünüyorum. Açıkça değil belki, ama insan doğru olana inanırken yalnız değildir.

Peki o zaman bunun kişisel olarak ne önemi var ki! insanların da buğdaylarla aynı olduğuna çok inanıyorum. Eğer filizlenmek için toprağa ekilmiyorsan ne önemi var? – Sonunda değirmen taşlarının arasında öğütülüyorsun ki ekmek olasın. Mutluluk ve mutsuzluk arasındaki fark işte! İkisi de gerekli ve faydalı, ölüm ve kayboluş gibi… her şey göreceli – hayat da öyle.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

2 Comments

  1. ceylandan dedi ki:

    Ah ah hayıflandım şimdi uzun süredir aklımda olan ve yazmak istediğim bir ressam ama hayatı o kadar yazılası ki öykü öykü … Fırsat bulup yazamadım. Elinize emeğinize sağlık. Yıldızlı gece tablosunu daha önce yorumlamıştım dilerseniz okuyabilirsiniz

    • Serkan Dinç dedi ki:

      Bu yazıda alıntı ama dediğiniz gibi hakkında yazılası ne kadar çok şey var. Gerçek yada kulaktan dolma o kadar çok bilgi var ki. Müsait olduğum da bakacağım inşallah.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: