Venüs'ün Doğuşu – Botticelli | | Serkan Dinç
Platon – Devlet (Topluluklarda Bireylerin Davranışları)
3 Temmuz 2020
Cadıların Sabbath Ayini – Francisco de Goya
5 Temmuz 2020

Venüs’ün Doğuşu – Botticelli

Venüs’ün Doğuşu teması, eski şair Homeros‘un yazılarından alınmıştır. Geleneksel hesaba göre, Venüs doğduktan sonra, deniz kabuğu ve deniz köpüğü ile Cythera adasına(şu an da Çuha Adası) gitti.

Burada gördüğümüz tabloda, Venüs merkezde belirgin bir biçimde tasvir ediliyor, kıyıdan çıkarken köpükten doğuyor. Solda, Zephyrus figürü, Venüs’ü yönlendirmek için rüzgarı üflerken perma Chloris’i (alternatif olarak “Aura” olarak tanımlanır) taşır.Kıyıda, Pomona veya Bahar tanrıçası olarak tanımlanan bir figür, elinde manto bulunan Venüs’ü bekler. Manto, rüzgarda Zephyrus’un ağzından hareket eder. . Venüs merkezin biraz sağındadır ve arka plana karşı izole edilmiştir, böylece başka hiçbir figür onunla çakışmaz. Başının hafif bir eğimi var ve garip bir kontrapposto benzeri duruşta eğiliyor.

Botticelli, kadınların on beşinci yüzyılın sonlarında uzun saçlarını kullanma biçimine olan ilgisini gösteren saç ve saç stiline çok dikkat etti. Venüs’e dikkat çekici derecede lekesiz olan ideal bir yüz verdi ve daha açık ve daha gölgeli bir tarafı ayırt etmek için yüzünü güzelce gölgeledi.

Bu tablodaki bariz önem, Venüs’ün çıplaklığıdır. Çıplak kadınların tasviri normal koşullarda Orta Çağ’da yapılan ve özel durumlarda birkaç istisna dışında yapılan bir şey değildi. Bu figürün modellenmesi için Botticelli, tanrıçanın mütevazı bir jestle kendisini örtmeye çalıştığı Cnidos Afrodit’i gibi bir Afrodit heykeline döndü.

Venüs resminde, Botticelli vücudunun kıvrımlarına koyu bir çizgi çizdi. Bu, vücut formlarını arka plana göre görmeyi kolaylaştırdı ve aynı zamanda sütlü teninin rengini de vurguladı. Tüm bunların sonucu Venüs’ün teninin mermerden yapılmış gibi görünmesi ve vücudunun heykelsi yapısının altını çizmesidir.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: