Virginie Demont-Breton'ın Wissant Kasabası Resimleri | | Serkan Dinç
Apollon’un Piton’u öldürmesi
2 Haziran 2020
Toulouse-Lautrec ”Yatakta öpücük”
4 Haziran 2020

Virginie Demont-Breton’ın Wissant Kasabası Resimleri

Sanatçı başlangıçta, daha çok tarihi sahneler resmederken Fransa’nın Wissant Kasabasına taşındıktan sonra kasabadaki sosyal hayatı resmetmeye başladı ve bu ölçüde sanatı değişmeye başladı. Bu paylaşımda Wissant yaşamındaki resimlerini sizlerle paylaşacağım. İlk resimde göreceğimiz gibi çocuklarını suyun kenarında yıkadıktan sonra onları kucaklamış götüren anaç bir kadın onun daha önce yaptığı resimlerden farklıydı.Virginie, kasabadaki bütün sosyal hayatı gözlemlemiş bunun doğrultusunda bize birçok eser vermişti. Portakal bahçelerinde çocuklarıyla oynayan anneler, topladıkları meyveleri yiyen çocuklar, deniz kıyısında oturmuş oyuncağıyla oynayan çocuk ve daha fazlası. Anaç bir kadın olarak Virginie bu sahneleri çok fazla resmetmiş ve bize böyle güzel resimler bıraktı.

Wissant bir balıkçı kasabası olduğu için erkekler tekneleriyle denize açılıp bir süre evde olmayabiliyordu. Virginie, bu anları da kucağında bebeğiyle ateş başında ”Erkeğini Bekleyen Kadın” resmiyle anlatmıştı(2. görsel). Bu resim kısa süre sonra Van Gogh tarafından da kopyalanarak kendince tekrar boyanmıştı.Bu konuya ayrıca başka bir yazıda değinilebilir.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: