Yeni Diziye Başladım "Lethal Weapon" | | Serkan Dinç
Ölüm Öpücüğü
1 Haziran 2020
Apollon’un Piton’u öldürmesi
2 Haziran 2020

The Blacklist dizisini çok sevdiğimi bilen arkadaşım hafta sonu bunada bir bak diyerekten daha önce hiç dikkatimi çekmemiş olan bir dizi önerdi. Dizinin ismi Lethal Weapon dizisi, Mel Gibson ve Danny Glover’ın başrolünü paylaştığı 1987 tarihli aynı adlı filmden uyarlanmış. Günümüze modernize edilen dizide suçlularla mücadele eden Los Angeles Polis Teşkilatı dedektiflerinden Martin Riggs (Clayne Crawford) ve Roger Murtaugh’un (Damon Wayans) tam bir Hollywood sokaklarına yakışır abartı aksiyon sahneleriyle dolu, komik fırlamalıkların olduğu polisiye dizileri sevenler için eğlenceli bir dizi.

Dizinin Başlangıç Noktası

Dizi de Roger Murtaugh, karısı doğum yaparken kalp krizi geçiren bir dedektif. Bu yüzden stresten uzak kalması gerkiyor. Kullandığı akıllı saat ile sürekli nabzını kontrol ediyor ve yükselmemesi için elinden gelen her şeyi yapıyor. Martin Riggs ise tam bir kovboy. Karısı hastaneye giderken bir trafik kazası geçiriyor ve çocuğu ile birlikte vefat ettiği haberi Riggs’in hayatını yerle bir ediyor. Böyle bir süreçten sonra yaşamak için bir nedeni olmayan Riggs için tehlike göbek adı oluyor. Verdiği kararlar yada girdiği çatışmalarda her zaman vurulup ölmeyi ümit eden Riggs, sinir ve stresten uzak durmaya çalışan Murtaugh için kabul edeceksiniz ki başarılı bir ortak sayılmaz. İşte bu iki zıt kutbun yaşadıkları aksiyon dolu maceraların temeli böyle başlıyor.

Aksiyon Sahneleri

Lethal Weapon dizisinin aksiyon sahneleri Los Angeles sokaklarına yakışır sahneler. Abartılı patlamalar, alakasız çatışmalar, kural tanımaz polisler… Tam bir klişe yuvası. ama kendini izlettiren eğlenceli bir klişe. O kadar anlamsız ve sorguladığında insanın tüm hevesini kaçıran sahneler var ki tek tek hepsine değinsen diziden soğurum. Ama şöyle de bir şey var. Lanet olası dizi saçmalıklarla dolu olsa dahi kendini izlettiriyor. Bunu güzel yakalamışlar.

Los Angles Sokakları

Dizinin en sevdiğim yönü ise şu; bir GTA fanatiği olarak Los Angles sokaklarını en iyi şekilde haritalayan GTA 5’te ki sokakları filmde görmek beni çok sevindiriyor. Aslında biraz da bunun için izliyorum diyebilirim. Mesela 2. bölümde olması gerekiyor. Bir partide silah kaçakçılarından biri bir kadını vurmaya teşebbüs ediyor, partinin olduğu ev GTA 5’teki Franklin’in malikanesi ile o kadar çok benziyor ki malikaneyi gördüğüm gibi bak şurada kapı olması lazım şurada mutfak olacak diye aklımdan geçirdim ve tam olarak tahminlerin doğru çıktı. Çete üyeleri ile köprüdeki buluşma büyük soygunu planlarken buluştukları tekstil fabrikasının yanındaki köprüydü ve bunun gibi bir çok detay gözüme çarptı ve çarpmaya devam ediyor.

Dizi Klişeleri

Aile ilişkileri, yalnız ve yıkık ama bir o kadar da fırlama adam rolü, baş belası personellerini dizginlemeye çalışan müdür, yıkık adamın psikoloğu ve yalnız adamı yalnız bırakmayan destekçileri. Dram, Komedi ve Aksiyon dolu klişeler serisi sizi diziye bağımlı yapıyor. bu konu hakkında bir örnek vermek istiyorum ama net olarak cümleyi ve kimin söylediğini hatırlayamadığım için biraz açıklama yapacağım. Onur Ünlü, Bir Sürü Endişe kitabında verdiği röportaj’da; Walt Disney yada Disney’in direktörlerinden biri çalışanlarına bana farklı işler getirmeyin bana klişeler getirin yada buna benzer şeyler dediğini belirtiyor. Yani dizi/film sektöründe izleyicinin dikkatini çeken şeyler farklılıklar değil, klişeler. Eğer klişeleri insanları sıkmayacak şekilde yapıyorsanız bu işi başarmışsınız demektir. Lethal Weapon diziside senaryosunu bu klişeler üzerine kurmuş ve insanları sıkmayan bir dizi. Benim beklentilerim arasında ise biraz daha akıl oyunları ve bir birinin arkasından iş çevirme olması. Maalesef dizinin 4. bölümündeyim şuanlık böyle akıl oyunlarının döndüğü zeka dolu hareketler göremiyoruz daha çok vur patlasın çal oynası devam ediyor ama ilerleyen bölümlerde Riggs’in karısı ile alakalı çeşitli şeyler olacakmış gibi hissediyorum. Çünkü bu ölüm konusunda bazı muallaklar var. İlk bölümlerde bu ölüm yeterince işlenmedi, üstelik Riggs karısının hayallerini görmeye başladı yani buda karısı sanki bir yerlerden çıkacakmış hissi uyandırıyor. Ve en önemlisi ise diziyi öneren arkadaşım Riggs’in eşi ile alakalı tam bir şey diyecekti ondan sonra spoiler vermeyim boşver dedi ve sustu. Kafamda deli sorular… Bakalım neler olacak göreceğiz…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: