Hamsterolog: Hamsterlar Neler Yememeli? | Serkan Dinç
Hamsterolog: Hamsterlar Ne Yer?
23 Aralık 2019
Hamsterolog: Hamster Nedir?
25 Aralık 2019

Bir önceki hamster günlüğümde Hamsterlar ne yer konusunda bir şeyler anlatmak istedim. Açıkçası Hamsterlar her şeyi yer. Ama biz onlara her şeyi yedirmemeliyiz çünkü onların sorumluluğu bizde olduğu için onları hak ettikleri en iyi şekilde misafir etmeliyiz. Hasta olmalarını vs. istemeyiz değil mi? Tekrardan hatırlayacak olursak Hamsterlar meyve ve sebzeye bayılır; fakat miktarı konusunda çok dikkatli olmalısınız. Zira aşırı sebze ve meyve tüketmek hamsterın ishal olmasına neden olur. Küçük bir elma, havuç veya salatalık küpü yeterlidir. Hamsterlar normalde havuca bayılır. Ancak havuçta şeker oranı yüksek olduğundan çok verilmemelidir. Bunların dışında hamsterınıza hindiba, karnabahar, brokoli, armut, şeftali ve muz da verebilirsiniz. Minik tüylü arkadaşınıza asla narenciye ve soğan vermeyin. Bu besinlerde asit oranı yüksek olduğundan minik dostunuz mide rahatsızlığı yaşayabilir.

Hamsterınızın yemediği bir yeme boşuna para vermek istemiyorsanız Hamsterlar Ne Yer yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Hamsterlar Çikolata Yer Mi?

Kedi ve köpekler için zararlı olan çikolata hamster dostlarımız için de çok zararlı. Çikolatanın içinde bulunan kafein hamsterların kalbinin hızlı atmasına neden olurken teobramin ise bu minikler için zehirleyicidir. Hamsterlara çikolata verilmesi mide ve kalp sorunlarına hatta nöbetlere yol açabilir.

Hamsterlar Cipsi Yer Mi?

Hamster her ne kadar minik bir canlı olsa da şaşırtıcı bir iştaha sahiptir, üstelik bu minikler seçici değil yiyicidir ve verdiğiniz her şeyi afiyetle lüpletirler. Çoğu hamsterın bayılarak yediği patates cipsi kendisi için oldukça zararlıdır. Patates cipsi hamsterların sindirim sorunları yaşamasına yol açar.

Hamsterınızın yemediği bir yeme boşuna para vermek istemiyorsanız Hamsterlar Ne Yer yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Hamsterlar Fasulye Yer Mi?

Fasulyenin bir canlıya zararlı olabileceği kulağa inanılmaz gelebilir ancak fasulyede çok yüksek miktarda lif vardır ve bu nedenle hamsterların ishal olmasına yol açar, bu da beraberinde su kaybını getirir ve su kaybı ölüme dek varabilir.

Hamsterlar Soğan Yer Mi?

İşte yine kedilere ve köpeklere zararlı olan bir yiyecek; soğan. Bu lezzetli sebze hamster dostlarımız için de zararlıdır ve hem sindirim sistemi sorunlarına hem de anemiye yol açabilir.

Hamsterlar Narenciye Yer Mi?

Narenciyeler hamster için ölümcül olmasa da ciddi sindirim sorunlarına, karın ağrısına yol açabilir. En doğrusu yüksek miktarda asit içeren narenciyeleri hamster dostlarımızdan uzak tutmaktır.

Hamsterlar Üzüm Yer Mi?

Üzüm de hamsterlar için doğru bir gıda değildir. Böbrek yetmezliğine neden olabilme riski taşır ve her yediğinde bir soruna neden olmasa da hamster dostlarımıza verebileceğimiz diğer birçok lezzetli ve sağlıklı besin varken bu riski almaya değmez.

Hamsterlar Avokado Yer Mi?

Avokadonun içerisinde bulunan pepsin isimli madde hamster dostlarımız için toksiktir. Sandığınızdan çok daha küçük miktarda bir parça avokado bile hamsterınızın zehirlenmesine yol açabilir, bu nedenle hamster dostunuzu avokadodan uzak tutmanız gerekir.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: