Hamsterolog: Hamsterlar Ne Yer? | Serkan Dinç
Hamster
Hamsterolog: Hamster Bakmak
23 Aralık 2019
Hamsterolog: Hamsterlar Neler Yememeli?
23 Aralık 2019

Hamster günlüğümde Hamsterlar ne yer konusunda kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Çünkü bu Hamster yemleri konusu ticari yönden bana tam bir sahtekarlık olarak geliyor. Şu zamana kadar 8 tane ebeveyn, 9 tane de bunların yavrularından sağ salim yetiştirdim ve gördüğüm net bir şey var. Para ile satılan hamster yemleri içinde bulunan yeşilimsi çubuk gibi bir malzeme var. İşte hamsterlar onu sevmiyor! Ve yemin içinde en fazla en çok ağırlık yapan çeşitte maalesef o. Hamsterlarımın kafesindeki yemliğe ne zaman yem koysam her zaman onlar yemlikte kalıyor. Test etmek istedim. Zulaları bitinceye kadar yem vermedim ve yinede o yemi hiç biri yemedi. İnanın bana hepsinde bunu yaptım. Bu sebepten dolayı hazır yemlere gereksiz para dökeceğinize kendi karışımınızı yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca hazır hamster yemleri, genelde sizin de erişebileceğiniz şeylerin boyanarak ya da preslenerek satılan halleridir. açık yemden de uzak durmanızı öneririm. Zaten beslediğiniz minik dostunuzun ne sevip sevmediğini eminim çok iyi biliyorsunuzdur. Buna göre bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Evde Hamster Yemi Yapmak

Beslediğiniz minik dostunuzun ne sevip sevmediğini eminim çok iyi biliyorsunuzdur. Bu yüzden çok detaya girmeye gerek yok sadece biraz aklınızı çalıştırın. Ve bir karşım hazırlayın. İnternettede boşuna Hamster yemi nasıl yapılır falan diyede aratmayın Mesela en başta çekirdek! buğday, mısır mutlaka içinde olması gereken ana yemekler… Bunun dışında tuzsuz kuru yemişler, tatlı ve sulu olmayan yemişler. Hatta şöyle söyleyeyim. Tatlı, tuzlu ve sulu olmayan ne varsa bol bol verebilirsiniz. Çünkü kuru olan, kemirerek yiyebildikleri özellikle tohum olan yiyecekleri çok seviyorlar. Ben her beslediğim dostumu elime alıştırmak için fıstık taktiğini kullanıyorum. Şuana kabuklu fıstığa hayır diyebilen bir Hamster görmedim. Robowskisi olsun, Syrian’ı olsun, Gonzales’i olsun hepsi ama hepsi şu fıstığa hasta. Ve tabi ki çekirdek. Yapacağınız yem karışımı içinde bu yüzden fıstık parçaları, fındık parçaları da dahil edebilirsiniz.

Hamster Yemi Yapmak İçin Tavsiye Liste;

  1. Papağan yemi çekirdek (üçgen gibi olanlar)
  2. Buğday
  3. Yulaf
  4. Mısır
  5. Tuzsuz fıstık parçaları
  6. Ceviz parçaları
  7. Fındık parçaları
  8. darı
  9. limon çekirdekleri
  10. Erişebileceğiniz tohumlar

Hamsterlar Ne Yer Ne Yemez Hakkında Kısa Kısa

Hamsterlar meyve ve sebzeye bayılır; fakat miktarı konusunda çok dikkatli olmalısınız. Zira aşırı sebze ve meyve tüketmek hamsterın ishal olmasına neden olur. Küçük bir elma, havuç veya salatalık küpü yeterlidir. Hamsterlar normalde havuca bayılır. Ancak havuçta şeker oranı yüksek olduğundan çok verilmemelidir. Bunların dışında hamsterınıza hindiba, karnabahar, brokoli, armut, şeftali ve muz da verebilirsiniz. Minik tüylü arkadaşınıza asla narenciye ve soğan vermeyin. Bu besinlerde asit oranı yüksek olduğundan minik dostunuz mide rahatsızlığı yaşayabilir.

Hamsterların yememesi gereken yiyecekler ve yediklerinde oluşabilecek sorunlar için hazırladığım yazıyı okumanızı da tavsiye ediyorum. Hamsterlar Ne Yememeli

 

 

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: