Uluslar Arası Antakya Film Festivali Var Mış? | Serkan Dinç
Anthony Burgess – Otomatik Portakal Kitabının Hissettirdikleri
14 Aralık 2019
The Blacklist 7. Sezon 10. Bölüm Katarina Rostova (No. 3)
16 Aralık 2019

Geçen günlerde arkadaşım, Seyid ÇOLAK’ın bir tweetini gönderdi, tweette Kapan filminin 20-26 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Antakya Film Festivali’nde yarışacağını belirtiyor. Arkadaşım bu konuda oldukça heyecanlı, anlaşılan filmi izleyememiş ve böyle gösterimde olması onu heyecanlandırıyor fakat kendisi İstanbul’da… Bu yüzden onun için ben izlemeye gideyim diye düşündüm ki bu festival gösterimleri nerede olacak, bu festival neymiş, nasıl etkinlikler yapılacak diye araştırma yapayım dedim… Dedim demeye de ortada elle tutulur pek bir şey göremedim. İnternet sitesini inceledim, Instagram sayfasını, Facebook sayfasını hatta Facebook etkinlik sayfasını inceledim ve karşıma çıkan tek açıklama; “Program ileri ki tarihte paylaşılacaktır” oldu. Ve bugün tarihlerden 14 aralık… Yani festivalin başlamasına 6 gün kalmış… 7’incisi düzenlenen ve uluslar arası bir festival olduğunu beyan ettikleri böyle bir programda böyle bir zafiyetin olması, festival için büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Daha önce 6 tane yapılmış olan festivalde bir PR tecrübesi, organizasyon tecrübesi olması gerekirdi diye düşünüyorum…

Neden Mekan Belli Değil?

Arka planda neler oluyor bilmiyorum, şehirde de yeniyim ama benim şöyle bir teorim var. Meclis Kültür Sanat Merkezi kapatıldaktan sonra Antakya’da ciddi bir mekan problemi yaşanıyor gibi. Biletix’ten etkinlikleri takip ederken yazın olan bütün etkinlikler Sümerler Açık Hava Tiyatro’sunda yapıldı. Hatta Erdal BEŞİKÇİOĞLU’nun oynadığı Bir Delinin Hatıra Defterini orada izlerken biraz üşümüş bunu yapacak başka mekan mı bulamadılar diye aklımdan geçirmiştim. Antakya Belediyesinin yeni bir Kültür Merkezi inşaa etmeden var olanı kapatmasının sebebini bilmiyorum ama Antakya’daki kültür faaliyetleri açısından çok büyük bir eksiklik doğduğunu düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde Kültür Merkezi ile alakalı bir proje gözüküyor ama şuan yaşanılan boşluktan dolayı bunun bir değeri yok. Şununda özellikle altını çizmek isterim. Bu şehiri çok iyi tanımıyorum yeni geldim ama pek takip etmediğim halde böyle bir olgu yaşamaktayım. Umarım bu konularda yanılıyorumdur.

Neden PR Çalışması Çok Az?

Merak ettiğim bir konuda PR çalışmalarının eksikliği. Uluslar arası bir organizasyon düzenliyorsunuz ve insanlara bunu tanıtmak istemiyorsunuz, kimse gelmesin biz kendi aramızda takılacağız diyormuşsunuz gibi geldi. Sosyal Medya kanallarında aktifsiniz, Facebook, Twitter, Instagram aktif olarak kullanılıyor, bir web siteniz var internette Antakya Film Festivali diye arattığımız zaman karşımıza web siteniz çıkıyor profesyonelce SEO’su yapılmış yani bulunabilirliğiniz üst düzey ama sadece var olmuşsunuz. Siz varsınız diye insanlar sizi bulmaz. İnsanların dikkatini çekmek için bir şeyler yapmak gerekir. Ortaya bir kalite koymak gerekir. Kaliteniz ne kadar artarsa marka değerinizde o kadar artar. Konuşulmaya başlarsınız. İnsanlar sizin reklamınızı yapmaya başlar. Ve bu şekilde her türlü kapı size açılmaya başlayacaktır. Siz insanlara gitmek yerine, insanlar size gelmeye başlayacaktır. Ama bu kurumsallıkla, organizasyona 6 gün kalmasına rağmen mekanın açıklanmamasını anlayabiliyoruz. Mesela filmlerden kısa kısa kesitler, fragmanlar paylaşarak bu film 7. Antakya Film Festivalinde gibi bilgilendirici paylaşımlar yapabilirdiniz, paintte yapılmış gibi değil de daha kaliteli görseller oluşturarak ciddiyetinizi belli edebilirdiniz. Bu sayede daha çok sponsor bulup daha kaliteli organizasyonlar çıkartabilirdiniz.

Böyle uzaktan uzağa konuşması kolay biliyorum, bu organizasyonu yapan kişilerin verdiği emekleri, şartlarını hayal bile edemiyorum bu tarz organizasyonlarda yaşanan kaos gerçekten insanı yaşlandıran bir durum, en azından böyle bir organizasyon yaparak kendilerine, derneklerine, Hatay’a kattıkları değerden dolayı alkışlanmayı hak ettiklerini belirtmek istiyorum. Sadece eski bir dijital pazarlama uzmanı olarak gözüme çarpan ve beni üzen konulardan bahsetmek istedim. Çünkü inanıyorum ki Hatay tarihi ve kültür yapısıyla çok daha iyisini hak eden bir şehir.

Antakya Film Festivali

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: