Puduhepa ve Kız Kardeşleri Bu Toprakların Kızlarına Umut Oluyor! | Serkan Dinç
Franz Kafka Dönüşüm Kitap Hakkında İnceleme ve Yorum
Franz KAFKA – Dönüşüm Kitabının Hissettirdikleri
14 Ocak 2020
Simpsonların Evini 8 Popüler Mimari Stilde Yeniden Yaratmak
8 Popüler Mimari Stilde Simpsonların Evi
16 Ocak 2020

Yaşayış biçimi olarak bir Ortadoğu ülkesi, mantık olarakta batı kültürünün peşinden koşan kozmopolit bir yapıya sahip bu güzel ülkemizde. eğer içerisinde birazcık insanlık olan varsa 7’den, 70’e kadın dediğimiz de akıllarına hiç iyi şeyler gelmez. Bu içerikte tüm kadınlardan dem vurmayacağım ama kız çocuklarımızdan biraz bahsetmek gerekiyor. Ülkemizdeki kız çocuklarının sorunları düşünüldüğünde akla çocuk gelinler, çocuk yaşta uğranılan cinsel istismalar, okuma hakkı elinden alınması gibi pek çok kanayan yaramız var. Bu konuda markalardan ve STK’lardan zaman zaman etkili kampanyalarla geliyor. Sadece kurumlar da değil elbette, tüm insanların hassas olduğu bir konu bu. Renan Tan Tavukçuoğlu da ülkemizdeki kız çocukları için bir şeyler yapmaya karar vermiş bir anne. İlk haberini duyduğumda çok fazla aktif olmadığım için Fongogo üzerinde fonlamaya açılan projeyi paylaşamamıştım ama hakkında bir kaç şey söylemek istemiştim.

Proje benim çok çok çok hoşuma gitti. Biz ilkokuldayken anlatılan bir olay vardı. Japonların başarısının sebeplerinden biri olarak anlatılırdı. Hiroşima’ya atılan atom bombasının etkilerini daha ilkokul seviyesindeki çocuklara gösterilir, o bölgeler gezdirilir ve ardından teknolojinin merkezi olan fabrikalara gidilir ve oralar gezdirilip çocuklara sizin atalarınıza bunları yaptılar, bizde onlara cevap olarak bunları yaptık sizlerde daha iyisini yaparak ülkemize katkıda bulunacaksınız denilirmiş. Bu mantık gibi işleyen fakat biraz daha kurumsal bir proje olan Puduhepa  ve Kızkardeşleri bu sebepten dolayı tebrik ediyorum. Çünkü bu projeye gönül veren kişiler sadece kız çocuklarının haklarını savunup onlara daha iyi bir gelecek sunmuyorlar ülkemizdeki başarılı kadın sayısını arttırarak ülkemizin değerine değer katıyorlar.

Tek bir kişinin bile fark yaratabileceği inancıyla yola çıkan Renan Tan Tavukçuoğlu için projenin ilhamı bu topraklarda doğmuş güçlü kadınlardan gelmiş. Tavukçuoğlu; bu kadınların ilham verici hikayelerini duyurarak aynı coğrafyada yaşayan milyonlarca kadına yeni bir yol açmayı hedefliyor. Projeye ismini veren Puduhepa bir Hitit Kraliçesi… Tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş’e mührünü basan, sevgi ve barış sözcüklerini tabletlere ilk olarak kazıyan güçlü bir kadın. Tavukçuoğlu’nun projesi ile bu güçlü kraliçe, doğduğu topraklardaki kız kardeşlerine destek olmak için bez bebek olarak geri dönüyor.

Kadınlar İçin Kadınlar Tarafından Yaratıldı

Proje için öncelikle Puduhepa daha sonra da Anadolu’daki kız kardeşlerini temsil eden el emeği göz nuru bebekler tasarlanmış. Proje kapsamında hayal eden, tasarlayan, biçen diken, emek veren herkes kadın. Bebeklerin giysileri tasarımcı Arzu Kaprol imzası taşıyor. Hikayeleri ise yine kadınlar tarafından yazılmış ve resimlenmiş: Tuba Şamlı Atilla ve Arbil Çelen Yuca.

Paketlerden bir adet Puduhepa bez bebek, Arzu Kaprol tasarımlı bir kıyafet, bohçası işe bir gecelik, Puduhepa’dan kız kardeşine bir mektup, Renan’dan anneye bir mektup, kartpostallar ve hikaye kitabı çıkıyor. Satın aldığınız Puduhepa bebeklerden elde edilen tüm gelir TOÇEV aracılığıyla kızlarımızın eğitimine destek olarak geri dönüyor. Proje aynı zamanda bez bebekleri diken, dolduran, işleyen kadınlara, istihdam sağlayarak da önemli bir katkı sunuyor.

Puduhepa ve Kız Kardeşleri Bu Toprakların Kızlarına Umut Oluyor!

Puduhepa ve Kız Kardeşleri Bu Toprakların Kızlarına Umut Oluyor!

Eğitim ve İstihdama Destek

Puduhepa ve Kız Kardeşleri projesinin amacı, ülkemizdeki kız çocuklarının kendilerine güvenen bireyler olarak büyümelerine destek olmak. Bunu yaparken Anadolu’dan çıkan kadınların başarı hikayeleriyle onlara yol göstermek ve güçlendirmek. Bu yolda birincil öncelik kız çocuklarımızın hak ettikleri eğitimi alabilmeleri ve evinden çalışmak isteyip imkan bulamayan kadınlara bu imkanın sağlanabilmesi. Bunun ötesinde kız çocuklarına güçlü rol modeller sunularak, isteyince başarabilecekleri inancının aşılanması ve özgüvenlerinin pekiştirilmesi hedefleniyor.

Puduhepa ve Kız Kardeşleri Bu Toprakların Kızlarına Umut Oluyor!Puduhepa ve Kız Kardeşleri Bu Toprakların Kızlarına Umut Oluyor!

 

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: