Aklımda Deli Sorular; “Neden Civciv?” | Serkan Dinç
Bir Delinin Hatıra Defteri – Erdal Beşikçioğlu
2 Nisan 2020
Kendimiz İçin Değil, İnsanlık İçin Korunalım #EvdeKal
6 Nisan 2020

Aklıma takılan bir konu var. Köpek bir hayvan türü. Erkeği, kadını var. Ve sadece kendi türleri ile çiftleşiyorlar. Kedi bir hayvan türü. Aynen bunlarında kadını ve erkeği var. Ve aynı şekilde kedilerde kendi türleri ile çiftleşiyorlar. Bir kedi ile köpeği çiftleşirken göremezsiniz. Daha kıyamet o kadar kopmadı. Böyle bir yasak aşk doğanın hiç bir parkında karşılaşılmış değil. Burada altını çizmek istiyorum doğanın! Çünkü biz gerizekalı insanlar mutlaka laboratuvar ortamında kedi ile köpeği çiftleştirmişizdir. Buna kesin eminim, resmi yada gayri resmi olarak kesin yapılmıştır. Kedi ile köpek değil ama farklı türlerin daha önce yapılmış örnekleri var. Deve ile Lama, Zebra ile At gibi birbirine yakın olan ırkları çiftleştirmişiz. İnsanoğluyuz yaparız öyle şeyler. Meraklıyız, istekliyiz ve Allah’ın kendi ruhunu bize üflemesinden midir bilinmez sürekli tanrı kompleksine kapılık yaratıcılık yeteneklerimizi test ediyoruz.

Konumuza dönelim tavuk ve horoz diye hayvan türü mü desem, türleri mi desem bilemediğim hayvanlar var. Bu hayvanlar erkek tavuk, kadın tavuk diye ayrılmıyorlar. Erkeğine horoz, kadınına tavuk deniyor. Neden? Üstelik şöylede bir şey var. Erkek Horoz’un, Kadın Tavuktan peydahladığı yumurtalardan çıkan yavrulara horoz yada tavuk denmiyor civciv deniyor. Şu çocukken elimizle silah yapıp birilerini vururken çıkardığımız dıkşın dıkşın jiuv jiuv gibi değil, sadece civciv… Neden? Dikkat ederseniz diğer kuşların yavrularına civciv denmiyor. Muhabbet kuşu yavrusuna, yavru muhabbet kuşu. Papağan yavrusuna, yavru papağan diyoruz. Siz hiç Petshop’ta bir kafes içerisine hapsolmak suretiyle sanki genelevde satılan muhabbet kadını tavrıyla satılan muhabbet kuşu yavrusunun kafesinin üzerine asılı “Civciv 50 TL” gibi bir etiket gördünüz mü? Hayır göremezsiniz, çünkü o etiketlerde Yavru Muhabbet Kuşu 50 TL yazar. Üstelik konumuz ile alakalı değil ama şuana kadar hiç bir muhabbet kuşunun “Benim bedenim benim kararım, beni para ile satamazsınız” dememesi çok ilginç ve iç gıcıklayıcı.

Yumurtadan çıkan yavrulara neden bir karakter yüklemiyoruz da onlara bir homoseksüelmiş gibi davranarak civciv diyoruz? Neden horoz yada tavuk değil de civciv? Yoksa civcivler LGBT üyesi olarak doğup sonradan mı cinsiyet kazanıyor yada kadın mı, erkek mi olacağına kendi mi karar veriyor? Peki bu doğuştan LGBT üyesi olan civcivler bir karar veremezse hep civciv olarak mı kalırlar yoksa yinede toplumun baskısı ile bir karakter kazanacaklar mı? Acaba horoz olmayı seçip sonradan pişman olan civcivler ileride “Horoz değil, erkek tavuk” gibi söylemlerde bulunup cinsler arası ayrımcılığa ve eril hegemonyasına karşı bir savaş içerisine girişiyorlar mıdır?

Aklımda deli sorular…

Neden erkek tavuk, kadın tavuk değil de tavuk, horoz ve civciv gibi isimlendirilmiş merakıma, canpolatho.wordpress.com bloğunun sahibi ufuk açıcı bir yorumla çok hoşuma giden bir açıklama getirdi. Yorumlarda bunu görebilirsiniz fakat burayada kopyala yapıştır yapacağım.

Bu ihtiyaçlarla ilgili bir meseledir. Toplumun sosyal, ekonomik yaşamıyla ilgilidir. Hatta yaşadığı coğrafyayla ilgilidir. Denize kıyısı olmayan kültürlerde deniz canlılarına ait adlar yoktur ya da sınırlıdır. Oysa denize kıyısı olan kültürlerde deniz canlılarına ait kavramlar zengindir. Bizde tek bir sözcük ile ifade edilen “deve”nin Arapça’da elli farklı adı vardır. ( Elli burada çok anlamında, 50 anlamında değil.) Deve Arapların yaşamında önemli bir yer tuttuğundan dişisine, erkeğine, yavrusuna, bir yaşında olanına, süt verenine, süt vermeyenine, rengine vs. göre farklı adlarla anılmıştır. Sözün özü kelimeler toplumların gereksinimlerine göre toplum tarafından türetilmiştir. Bu olağan bir sürecin sonucudur.

Bu yorumdan sonra aklıma buzağı, dana, inek ve sığır geldi. Neden böyle kategorize ettiğimizi ve yararını daha net anlayabildim. Ben geyik yapmak için böyle bir yazı yazdım, fakat genel kültürüme hoş bir katkı sağladı.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

4 Comments

 1. Fizikçi Ahmet dedi ki:

  Merhaba,
  Tavuk yetiştiren ve okulunu okuyan biri olarak söyleyebilirim ki,
  Sadece tavuklar için geçerli olmamakla birlikte, bir sistemden elimizde çok varsa ve hayatımızda yeri önemsenecek kadar büyükse isim gruplandırması yaparız.
  Bkz. İnsan, tavuk, koyun, dana, at… ailesi.
  Bu arada birinci paragrafta belirttiğiniz üreme döngüsü tavukgiller ailesinde karışık düzen işlemektedir. Akıllardaki deli sorular devam etmektedir.
  * Sistemin okunması zaman alsada çözüm her zaman sistemin içindedir.

  • Serkan Dinç dedi ki:

   Haklısınız gerçekten inek ve dana da aynı şekilde söz konusu. Ama iki aynı türün erkeğine ve kadınına neden iki farklı türmüş gibi yaklaşılıyor bunu merak ediyorum.

 2. Canpolat dedi ki:

  Bu ihtiyaçlarla ilgili bir meseledir. Toplumun sosyal, ekonomik yaşamıyla ilgilidir. Hatta yaşadığı coğrafyayla ilgilidir. Denize kıyısı olmayan kültürlerde deniz canlılarına ait adlar yoktur ya da sınırlıdır. Oysa denize kıyısı olan kültürlerde deniz canlılarına ait kavramlar zengindir.
  Bizde tek bir sözcük ile ifade edilen “deve”nin Arapça’da elli farklı adı vardır. ( Elli burada çok anlamında, 50 anlamında değil.) Deve Arapların yaşamında önemli bir yer tuttuğundan dişisine, erkeğine, yavrusuna, bir yaşında olanına, süt verenine, süt vermeyenine, rengine vs. göre farklı adlarla anılmıştır.
  Sözün özü kelimeler toplumların gereksinimlerine göre toplum tarafından türetilmiştir. Bu olağan bir sürecin sonucudur.

  • Serkan Dinç dedi ki:

   Geyik olsun, eğleneyim, toplumun yeni normlarına gönderme yapayım diye yazdığım bir yazı, siz ve bir önceki yorum ile gerçekten çok verimli bir sonuca erdi. Deve örneği ufuk açıcı ve cuk oturan bir örnek oldu. Müsait olunca bu örnek ile yazıyı güncelleyeceğim. Çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: