Kendimiz İçin Değil, İnsanlık İçin Korunalım #EvdeKal | Serkan Dinç
Aklımda Deli Sorular; “Neden Civciv?”
5 Nisan 2020
The Platform “Sistem Eleştirisi Değil Sistem Önerisi”
11 Nisan 2020
Tümünü Göster

Kendimiz İçin Değil, İnsanlık İçin Korunalım #EvdeKal

Cumartesi günü markete alışverişe gittim. Çoğu zaman maske yada eldiven kullanmıyorum. Markete de tam bu şekilde giriş yapacaktım ki görevli beni uyardı. “Markete maskesiz almıyoruz!” kafamda şimşek çaktı, ne yaptığım o zaman kafama dank etti! Her gün onlarca kişiyle muhatap oluyoruz, her gün onlarca kişiyle muhatap olan insanlarla muhatap oluyoruz. Yeri geliyor küçük bir oda içerisinde 8-9 kişi aynı anda bulunmak zorunda kalıyoruz. Hastaları yada şüphelileri araçlarımızla hastanelere taşıyoruz. Bu virüs bize bulaşmış olsa fakat ağır bir şekilde geçirmiyor gibi bir durumumuz söz konusu olsa ben girdiğim markette bu virüsü markette bulunan insanlara bulaştıracağım. Bu sebepten dolayı ölümlere vesile olacağım belki! Ben ne yapıyorum? Benim işim kanunların ve nizamın vermiş olduğu yetkilerle emniyeti ve asayişi sağlamak yani insanları güvende tutmak iken ben insanların ölmesine vesile olacak bir hareket yapıyorum! Bu sebepten dolayı artık dışarı çıkarken bile maske takmayı ihmal etmeyeceğim.

Geçen hafta komutanlığımızın sorumluluğunda olan köylerden birinde kalabalık bir cenaze merasimi oldu. Ülkemizin az gelişmiş köylerini bilirsiniz. Herkes bir biri ile akrabadır ve köydeki herkes bir birini tanır. Cemaati dağıtmak için mezarlığa intikal ettik, topluluğu dağıtmak için uğraş veriyoruz fakat topluluk dağılmamak için elinden geleni yapıyor. Çoğunun fikride şu şekilde “Yarın bizde öleceğiz, bizimde cenazemize gelecekler.” yada “cenaze bu, hepimiz öleceğiz gelmezsek olmaz” gibi fikirler. İyide canım abim şu kalabalıkta sadece bir kişi virüslü olsa, kalabalığın yarısına bu virüsü bulaştırsa, bu bulaşanlar kendi evlerinde ailelerine bulaştırsalar ortaya çıkabilecek yıkımı düşünebiliyor musunuz? Eğer bu virüsten ölürsen, bizimde cenazemize gelecekler dediğin kişiler serbest olsa dahi gelemeyecekler çünkü gömülürken sadece 3 kişi olacak cenazende…

İnsanların ne maskeleri var, ne dezenfektan kullanıyorlar. Tamam ölmek ile ilgili probleminiz olmayabilir. Benimde yok. Ama şu koşullar altında dikkatli olmamak, ölmek gibi bir problemim yok ne olursa olsun demek, etrafı için risk teşkil etmek cinayetten farksız değil. Senin ölmek ile alakalı problemin olmayabilir ama bu virüsü bulaştırma ihtimalin olan kişinin ölmek gibi bir korkusu olabilir. Senin arkanda bırakacağın kimse olmayabilir ama senin yüzünden virüs bulaşıp vefat edecek kişinin yetim bırakacağı çocukları olabilir. Bir insanı öldürmek, gerisinde gözü yaşlı bir eş bırakmak, yetim bırakmak bunun günahını düşünebiliyor musunuz?

Etrafınızda vaka olmayabilir, siz kendiniz çok başarılı bir biçimde dezenfekte olmuş olabilirsiniz ama lütfen bu kadar güvenmeyin. Bunu kendiniz için yapmayın. Bunu insanlık için yapın! Gerekmediği müddetçe dışarı çıkmayın, kimseyi de çıkarmayın. Sizin için ölmeyi göze almış emekçileri bu konuda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Vefa destek koordinasyonu, polis, jandarma, kapıcılar, gönüllüler zaten riski kabul edip minimum düzeyde gözden çıkarılmış insanlar var. Evet bunu söylemek pek etik olmayabilir fakat durum bu. Sağlık çalışanlarının girdiği riskleri hepimiz görüyoruz. Elinde tüfeğiyle düşman cephelerine dalan askerlerden hiç bir farkları yok. Bu kadar insan siz evinizde güvenle kalın diye uğraşıyor. Lütfen evinizde güvenle kalın.

Eskisi gibi bilinçsizce insanlara karşı risk teşkil etmeyeceğim ve artık nereye gidersem gideyim maske kullanacağım. Lütfen sizde evinizde kalın, çok zorda kalmadıkça evinizden çıkmayın, çıktığınızda da tüm önlemlerinizi alın.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

2 Comments

  1. ceylandan dedi ki:

    günlerdir evden çıkmıyorum market sip. netten geliyor ve saatlerce yıkıyoruz 🙂 n olacak bilmem bu halimiz

    • Serkan Dinç dedi ki:

      Azıcık daha sabır gerekiyor, nisan ayının sonlarına doğru sosyal hayat yavaş yavaş eskiye döneceği üzerine tahminler var. Zaten fark ettiysen ölüm sayıları hemen hemen her gün aynı, vaka sayıları da bir yükselip düşüyor ama stabil ilerliyor. İyileşme haberleri almaya başladık, aşılar, ilaçlar söz konusu olmaya başladı. Biz böyle dikkat edelim de halimiz mutlu sona ulaşssın 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: