Anadolu Restaurant – Antakya Mekanları | Serkan Dinç
Hamsterolog: Hamster ve Fareler Arasındaki Farklar
25 Aralık 2019
Antakya Atlı Spor Kulubü – Antakya Mekanları
25 Aralık 2019

Anadolu Restaurant

2004 yılında yüzyıllık tarihi konağı restore ederek hizmet vermeye başlayan Anadolu Restaurant, 300 kişiye hizmet sunabilecek kapasiteye sahip. 1900’lü yılların başında yapılan konak, Antakya Mekanları arasında kahvehane, halk kütüphanesi, bilardo salonu ve lokanta olmasının ardından restore edilerek kapılarını Anadolu Restaurant olarak açtı. Antakya’nın merkezindeki tarihi bir  bölgede bulunan Anadolu Restaurant’ta otururken Antakya sokağının otantik havasını yaşıyor ve sokağı izleyerek yemek yiyorsunuz.

TARİHİ KONAK SADELİĞİNİ KORUYOR

Tarihi konağın geniş salonu sade bir dekorasyonla misafirlerini ağırlıyor. Uzun masaları sayesinde kalabalık gruplar rahatlıkla yer buluyor. Tavandaki kızaklı havalandırma sistemiyle salonun üstü kısmen açılabiliyor. Beyaz masa örtülü masaları mekanda temiz ve sade bir hava yaratıyor. Ailelerin sıklıkla geldiği restoranın çocuklar için oyun alanı da var.

HATAY’IN TÜM LEZZETLERİ ANADOLU RESTAURANT’TA

“Hatay mutfağında neler meşhur, hangi mezeleri yemeliyim?” diye sorduğunuzda restoranın menüsü tüm soruların cevapları karşılıyor. Antakya restoranlarında bulabileceğiniz yöresel yemeklerin hemen hepsini Anadolu Restaurant’ta bulabiliyorsunuz. Hatta menüde olmasına anlam veremediğim çeşitler de yer alıyor. Kısır, benim için bunlardan biriydi. Ama çeşit olsun diye yazılmadığını, asma yaprağında servis edilen özel bir kısır olduğunu gördüm.

Hatay mutfağının ünlü çeşitleri tepsi kebabı, saç oruğu, humus, biber ezmesi, et şato, salatalar ve finalde künefe en çok verilen siparişler arasında bulunuyor. Alkol servisi de  olduğu için masalar genellikle karışık mezelerle donatılıyor.

HATAY MUTFAĞI DEMEK DÜNYA MUTFAĞI DEMEK

Sadece yöresel yemeklerden değil, herkese hitap etmeye çalışan bir menüsü var.  Et, tavuk ve balık çeşitlerinden oluşan menüyü mekanın 300 kişilik olmasına bağlıyorum. Hamsi tavadan barbuna kadar balık çeşitlerinin yanı sıra kalamar ve karidesle ara sıcaklara da yer veriliyor. Herkes hatta veganlar bile kendine göre bir çok çeşit bularak Anadolu Restaurant’tan doymuş şekilde ayrılabiliyor.

Girişteki akvaryum ve mekanın dekorasyonundaki birkaç küçük detay nedeniyle ‘havalı’ bir mekan olmasa da işletme anlayışı genel olarak konukseverlik üzerine kurulu. Servis ekibi ilgili ve güler yüzlü. Kapasitesi geniş olmasına rağmen butik restoranların kalite anlayışını benimsiyor ve uygulamaya çalışıyor. Bu nedenlerle de Antakya restoranları arasında tercih edilebilecek restoranların ilk sıralarında yer alıyor.

Anadolu Restaurant Galeri

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: