Hamsterolog: Hamster ve Fareler Arasındaki Farklar
Hamsterolog: Hamster Nedir?
25 Aralık 2019
Anadolu Restaurant – Antakya Mekanları
25 Aralık 2019

Hamsterlar ve Fareler toplum tarafından sanki ikisi aynı türmüş gibi görülüyor ve sürekli Hamsterlara fare deniliyor. İnanın bana bu duruma uyuz oluyorum. Bir önceki Hamster Nedir? başlıklı yazıda da belirttiğim gibi bazen beni tanıyan birisi, başkasına “aaa bu evde fare besliyor” diye bir not belirtiyor. Bazı zamanlar beni çok rahatsız etse de, bazı zamanlar ben bile kendilerine fare diyorum. Ama öyle bir durum yok. Fareler kemirgengillerden farklı bir türdür, Hamsterlarda kemirgengiller içerisinde ayrı bir türdür. Hamsterlar sincap, tavşan, fare kırması/melezi bir canlı değil kendi başına bir türdür! Bundan sonra fare mi besliyorsun diyenlere karşı bende biraz sert olacağım. Fare değil, Hamster!

Hamster’ın hikâyesi, 1930 yılında Suriye Yahudi Üniversitesi Zooloji Dalı öğretim üyelerinden Prof. İsrâ’el Aharûnî’nin bir dişi hamster’la 12 yavrusunu Suriye yakınlarında bir kasabada bulup almasıyla başlamıştır. Aynı üniversitede görevli Dr. Ben Menahem, bu yavrulardan iki dişi ve bir erkeği alarak çifleştirmiştir. Böylece insan eli altında yapılan ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu. Dr. Menahem’in sahip olduğu bu hamster ailesi, bugün tüm dünyadaki evcil hamster’ların atası olarak kabul edilir. Kaynak: Wikipedia

KESELER

Hamsterların, yanakları ile omuzları arasında keseleri vardır. Bu keselerde, verilen yemleri depolayıp yuvalarına taşırlar. Bu özellikleri ile ‘heybeli sıçan’ olarak da anılırlar. Bu yüzden Hamsterlar fare değil, Hamsterdır!

KUYRUK

Hamsterların çok uzun kuyrukları yoktur. Kuyruk sokumlarında tavşanlarda olduğu gibi küçük bir çıkıntı vardır ve neredeyse görünmez. Farelerin kuyrukları, hamsterlara göre çok uzundur. Bu yüzden Hamsterlar fare değil, Hamsterdır!

TEMİZLİK

Hamsterlar kesinlikle temizlenmemelidir. Yıkandığında, hassas vücutları buna dayanmayacaktır. Yıkanan bir hamster aniden ölebilir. Tıpkı kedilerde olduğu gibi tükürüklerinin antiseptik olduğu bilinir. Diliyle ulaşabildiği yerleri yalayarak temizlere Ulaşamadıkları yerler için elleriyle dillerinden tükürük alarak temizlerler. Farelerin kendilerini temizleme gibi bir özellikleri yoktur. Bu yüzden Hamsterlar fare değil, Hamsterdır!

SALDIRMA VE ISIRMA

Hamsterlar sadece korktuklarında veya bir tehdit algıladıklarında ısırırlar. Fakat birkaç gün içinde sizi tanırlar. Zarar görmediği sürece asla zarar vermez. Bu yüzden Hamsterlar fare değil, Hamsterdır!

TÜRLERİ

Hamsterların pek çok türü evcil hayvan olarak alınabilir. Farelerin hiçbir türü evde beslemeye uygun değildir. Bu yüzden Hamsterlar fare değil, Hamsterdır!

HASTALIKLAR

Hamsterlar hastalık taşımazlar. Aksine insanlardaki mikroplara karşı duyarlıdırlar. Kolayca hasta olup ölebilirler. Fakat farelerin veba mikrobu taşıdıkları bilinir. Bu yüzden Hamsterlar fare değil, Hamsterdır!

BESLENME

Hamsterların beslenmesi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bazı besinler, onların üzerinde zehir etkisi yapabilir. Peynir gibi besinlerin verilmesi uygun değildir. Fareler, başta peynir olmak üzere, hemen hemen her şeyi yiyebilirler.

Hamsterların beslenme konusunda ayrıca Hamsterlar Ne Yer yazımı ve Hamsterlar Ne Yememeli yazımı okumanızı tavsiye ederim.
Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: