Hamsterolog: Hamster Bakmak | Serkan Dinç
The Blacklist 7. Sezon 10. Bölüm Katarina Rostova (No. 3)
16 Aralık 2019
Hamsterolog: Hamsterlar Ne Yer?
23 Aralık 2019

2014 Yılında ilk defa Hamster aldığımda amacım kız arkadaşıma hediye almaktı. Fakat bilin bakalım ne oldu? Hediyeyi vermemek gibi büyük kabalık/odunluk yaptım ve o ilk göz ağrım olan Zibidi Gonzales Hamstergit‘i kendime sakladım. 3 Adet isim olduğuna bakmayın, tek bir Hamsterdan bahsediyoruz. Zibidi’yi gördükçe aklıma Speedy Gonzalez geldiği için tipi ve tavırları da tamda bir zibidi olduğu için o zaman ona böyle bir isim vermeyi uygun görmüştük. 2014 Yılında böyle bir niyet ile Hamster bakmaya başladım. Aslında çok numaraları olan bir hayvan değiller ama nedense onlardan bir türlü vazgeçemiyorum dediğim gibi bir numarası yok ama bağımlılık gibi bir şey…

Zibidik ve Zıbıdık ile tanıştınız mı? Ev Arkadaşlarımın Yeni İsmi “Zibidik ve Zıbıdık”

Zibidi Gonzales Hamstergit İlk Hamster'ım :)

Hamster Bakmak

Evde Hamster beslemek, özellikle şu son zamanlarda bana çok saçma geliyor. Yani bir papağan, muhabbet kuşu gibi değil. Sizinle konuşmaz, size tepki vermez. Kedi gibi değil, sevemezsiniz. Hatta sevmek için elinizde bile tutamazsınız çünkü yerinde duramaz hemen sağa sola gitmeye çalışır. Köpek gibi hiç değildir. Çünkü köpekler mükemmel hayvanlardır. Ama Hamsterlar zombi gibidirler, peşinde koştukları 3 şey vardır özgürlük, yemek ve üremek… Bu 3 eylem dışında ben pek bir amaçları olduğunu düşünmüyorum. Birde genlerine nereden bulaştıysa çarkta koşma olayı var. Hayatında hiç çark yüzü görmemiş bir Hamster alın içinde çark olan bir kafese koyun, o hamsterı çarkta koşarken bulacaksınız. Ki yeni doğmuş bir bebek Hamster’ımın daha çarkı döndürecek gücü yokken çarka çıkıp koşmaya çalıştığı videosu var elimde. Onu da aşağıdan izleyebilirsiniz. Yav arkadaş sen nereden biliyorsun orada koşulabildiğini? Resmen DNA’sına kotlanmış. Doğal ortamında bir Hamster kolonisi bulsak, gitsek oraya bir çark bıraksak eminim giderler orada da koşarlar. Yani bu yüzden Hamster beslemenin pek bir numarası yok. Üstelik gündüz uyuyup gece eyleme geçen bir varlıktır bunlar. Geceleri bir takırdı duyduğunuzda mutlaka Hamster’ınız kafesinin tellerini kemirmeye çalışıyordur. Normalde gürültü yapmazlar, kavga etmeleri haricinde ses çıkardıklarını duyamazsınız. Ama şu kafes tellerini kemirmeleri yok mu beni deli ediyor. Fakat kemirmek demişken yemek konusuna değinelim. Hamsterlarda en çok sevdiğim şey yemek yemeleri. Özellikle çekirdek. Çekirdeği kemirmesi, kabuğunu çıkarmasını izlemeyi çok seviyorum. Tabi izlemesini sevdiğim 2 eylem daha var. Birincisi temizlik, ikincisi ise esnemesi. Nedense esnemesi bana çok tatlı geliyor.

(Hişt Hişt’in yavrularından PıtPıt ilk defa çark ile tanışıyor ve durum ortada.)

Temizlenirken izlemesini seviyorum demişken madem Hamster Bakımını anlatıyorum bu konuyu da es geçmemek olmaz. Hamsterlar hemen hemen kediler kadar temiz hayvandır. Kediler gibi dillerinde bulunan bir sıvı sayesinde kendilerini temizlerler. Eğer Hamster’ınız pis ise emin olun mutlaka bir hastalığı/rahatsızlığı vardır. Psikolojisi bozuk olan yada hasta olan Hamster pistir kendisini temizlemeyi bırakmıştır. Ellerini yalayıp sonra sırtını falan silmesi, tüylerini temizlemesini izlemeyi çok seviyorum. Ve emin olun vakitlerinin yarısını koşmak, yarısını da temizlenmek için kullanıyorlar. Evde beslersem koku yapar mı diye soracak olursanız öyle çok büyük keskin bir kokuları yok ama yinede az bir kokusu var. Onuda zamanla bir düzene koyuyorsunuz. İşedikleri yeri tespit edip önlem alırsanız kokudan büyük ölçekte kurtulabilirsiniz. Büyük ölçek dediysem zaten çokta ahım şahım bir kokusu yok. Bunu da unutmayın.

Hamster

Hişt Hişt’in kafesi ile ilk tanışması

Hamster Bakımını Kısaca Özetlersek

  • Hamsterlar, Kedi, Köpek, Papağan vb. gibi bir numarası olmayan, özgürlük, yemek ve üremek peşinde koşan zombilerdir.
  • Çekirdek, fıstık, ceviz, fındık yemeyi ve kemirmeyi çok severler.
  • Çok ses çıkarmazlar. (Kafes tellerini kemirmek dışında)
  • Temizlerdir.
  • Gündüz uyur, gece uyanıktırlar.
Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: