Ev Arkadaşlarımın Yeni İsmi “Zibidik ve Zıbıdık”
Kendini Gerçekleştiren Kehanet Mi?
1 Ocak 2022
İzledim: Koma
3 Ocak 2022
Tümünü Göster

Arkadaşları kafesiyle tanıştırdıktan sonra Panda ilk olarak çarkla tanışıyor, Stix ise kafesi keşfe çıkmış durumda.

2 Hafta önce 2 tane ev arkadaşı edindiğimi Kira Ödemeyen Yeni Ev Arkadaşlarım başlıklı yazımda anlatmıştım. Arkadaşlarıma isim bulma konusunda biraz haksızlık yaptığımı kabul ediyorum. Çok basit ve kolaya kaçtım. Kadın olan uzaktan bakınca tam bir panda gibi duruyor. Minyatür bir panda gibi. Bu yüzden onun isminin Panda olmasını istemiştim, erkek olan ise kahverengi olduğu için Panda dondurmanın çubuğu olur ve bu şekilde Panda Stix dondurmasını tamamlarlar diye düşünmüştüm. Gerçekten berbat bir isim olmuştu. Yani Panda güzeldi ama Stix… Ne bileyim, kulağa da pek hoş gelmiyordu.

Stix, Muhabbet kuşu oyuncaklarını seviyor galiba. Çünkü bu zilli oyuncağı sürekli mıncıklıyor.

Zibidik ve Zıbıdık

Fakat sürpriz bir şekilde yeğenlerim Enes Hamza ve Hazan İpek arkadaşlarımı görmek isteyince, onlarla görüntülü konuşarak arkadaşlarımla tanıştırdım. Bu iki fırlama hamsterlarım için çok güzel isim tavsiyesi verdiler. Zibidik ve Zıbıdık… Erkek olanın Zıbıdık, kadın olanın ise Zibidik olmasına karar verdik. Bu isimler gerçekten çok hoşuma gitti. Üstelik Zibidik ismi ilk hamster beslemenin nasıl bir şey olduğunu tattığım ilk hamsterımı hatırlattı. İlk hamsterımın adını Zibidi Gonzales Hamstergit koymuştuk. İlk hamsterım ve en sevdiğim hamsterımdı. Çünkü huyları o kadar çok bana benziyordu ki, kendimle onu bir tutmuştum. Bu yüzden birazcık ondan bahsetmek istiyorum…

Zibidi Gonzales Hamstergit

İlk olarak; evet kabul ediyorum, Zibidi tam bir çirkindi ama çirkin bir tatlılığı vardı. Tam olarak benim gibi tembel, uykucu, küfürbaz ve yemeğe düşkündü. Yemeğe ulaşamayınca sinirlenir ve küfür ederdi. Zibidi’den sonra (yavrularla birlikte) 22-26 tane civarı Hamster besledim ve hiçbiri Zibidi gibi ses çıkarmıyordu. Beslediğim hamsterlardan duyduğum tek ses kafesi kemirmeleri ya da kavga ettiklerinde birbirlerinin canını yakmaları sonucu çıkardıkları sesti ama Zibidi bildiğiniz küfür ediyordu. Abarttığımı söyleyebilirsiniz ama bildiğiniz ana avrat düz gidiyordu. Zibidi’nin ilk küfür ettiğini şöyle fark ettim; bir gün kafesin tellerinden ona çekirdek uzatıyordum. (Bu arada hamsterlar çekirdeklere bayılır.) Fakat uzatıyorum ama vermiyorum. Tam ağzıyla kendine çekeceği an geri çekiyorum. En sonunda artık Zibidi onu işletmemden sıkıldı ve ilk olarak tepkisiz durarak bana bakış attı, sonra ellerini iki yana açarak sesli bir şekilde fıtı fıtı yaptı. Arkasını dönüp çarkına doğru çekip gitti.

Zibidi’nin bu hareketinden sonra onun kalbini almak için ne kadar çekirdek vermeye çalışsam da sanki bana küsmüş gibi uzun bir süre çekirdek yemedi. Yine aynı şekilde bir gün kabuğu kırılmamış bir cevizi ipe bağlayarak kafesin içine sarkıttım. Ve Zibidi bu cevize ne yaparsa yapsın ulaşamıyordu. Yine aynı şekilde cevize ulaşamayacağını anladığında bana doğru dönüp ellerini iki yana açıp fıtı fıtı diye bana bağırmıştı.

Çarkta Koşarken Uyku Molası Veren Tembel!

Zibidi’nin bu kadar ağır konuşmasını bence hak etmiyordum. Zibidi gerçekten terbiyesizdi. Onu yargılamak için ilk önce benim de konuşmama biraz dikkat etmem gerekir. At sahibine göre kişner değil mi? Zibidi’nin başka bir huyu da tam bir uykucu olması. Tam olarak ben. İnanın bana kafamı koyduğum her yerde uyuyabiliyorum. Zibidi’de aynı şekilde her yerde uyuyabiliyor üstelik kafasını koymasına gerek bile yok! Ya hamsterlar enerjik hayvanlardır. Bu enerjileri atamazlarsa ciddi sorunlar yaşayabilirler. Bu yüzden kafeslerindeki çarkta gece boyunca koşup dururlar. Fakat benim Zibidi çarkta koşmak yerine sürekli uyuya kalıp duruyordu! Fotoğraf kalitesi çok düşük, çünkü o zaman ki telefonum Nokia Lumia 520’ydi.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: