Marangoz Bahçe Kafe | Serkan Dinç
Branded (Marka) Filmi Hakkında
4 Ağustos 2020
Saian – Ay Şarkısı
28 Ağustos 2020

Instagram’daki gezi sayfalarından birinde Kocaeli’de acayip manzarası olan bir mekan gördüm ve dedim ki kesinlikle izinde buraya gelmeliyim. Ve aylar aylar sonra izne geldiğim de büyük heyecan ve umutlarla bu mekana geliyorum fakat büyük bir hayal kırıklığıyla mekandan geri dönüyorum…

Manzara olarak insanı tatmin eden, şehir merkezine yakın olup bu kadar doğa ile iç içe olduğunuz sayılı mekanlardan biri olabilir. Konsept ve manzara olarak tatmin edici bir yanı var fakat işletme ve hizmet olarak maalesef yeterince tatmin edici değil. Sadece bir kez geldik fakat bizde uyandırdığı hislerden dolayı bir daha geleceğimizi düşünmüyorum. Neden?

 

Çifte Standartçılık

Mekana ilk girdiğimizde bizi güler yüzlü oldukça saygılı bir hanımefendi karşıladı. Oldukça yardım sever gözüküyordu. Bizde kendisinden bir istekte bulunduk, derdimizi anlattık. Manzarayı iyi gören bir yerden kahvaltı yapmak istediğimizi, bizi ona göre yönlendirmesini rica ettik. Kendisi 11’den sonra manzarayı gören tüm masaların rezerve olduğunu ama 11’e kadar rahatlıkla kahvaltı yapabileceğimizi söyledi. Kendisinin bize söylediği üst kata çıktık, oradaki yetkili kişiye hanımefendinin bizi yönlendirdiğini anlattık ve bizi tam olarak güneşin altında, kimsenin oturmaya tenezzül etmeyeceği bir masaya yönlendirdi ve diğer masaya oturamayacağımızı rezerve olduğunu söyledi. Rezervasyonumuz olmadığı için eyvallah dedik ve arka tarafa bir masaya oturduk. Biz kahvaltıya başladığımızdan yarım saat sonra, saat 11’e 20 dakika varken gelen bir çift bizim oturmak istediğimiz fakat rezerve olan masalardan birine oturmak istedi ve telsizle başka birine rezerve olup olmadığını sordu, telsizden gelen ses rezervasyon olmadığını ve oturtabileceğini söyledi. Biz 3 kişi aile olarak serpme kahvaltı yapmak için gittiğimiz mekanda bize rezerve denilen masa başka bir çifte rezervasyon yok denilip verilmesi mekanın çifte standartçı olduğunun bir göstergesi olarak gördük ve bize bu tarz bir yaklaşım yapılıyorsa başkalarına da yapıldığından hiç şüphemiz yok. Siz mekanın girişine patronu gömmüş, kapitalist sisteme karşı bir isyan bayrağı çekmiş olabilirsiniz fakat kapitalist diye taraf edindiğiniz çoğu işletme sizden daha ahlaklı!

Serpme Kahvaltı Rezaleti ve Mantığı

3 Kişilik serpme kahvaltı diye sipariş ettiğimiz kahvaltıda masaya serpilen yiyecekler ciddi anlamda serpmeydi ve hatta serpme demek biraz müsriflik olabilir adeta damlatmaydı! Mesela 3 kişi için gelen, acuka bir kişinin yiyeceği bir dilim ekmeğe bile sürülemeyecek kadar azdı. Hatta biraz kulak verseniz acuka lütfen beni sürme, lütfen beni sürme diye yalvarıyordu adeta. Bu serpme kahvaltı hakkında kendi aramızda yorum yaparken işletme yetkililerinden biri kulak misafiri olup doğal olarak söz hakkı almış oldu. Ve biraz açıklama yaptı. Mesela uzun bir süre Antalya’da tecrübe edindiğini ve serpme kahvaltı dediği böyle bir şey olduğu hakkında konuştu. O ana kadar benim böyle bir yazı yapma yada kendisiyle münakaşaya girme gibi bir fikrim yada derdim yoktu ama bu damlatma kahvaltıyı savunmasından sonra birkaç kelime etmek istiyorum.

İşletme sahibi, müsriflik olmaması açısından böyle az koyduklarını ve bittiğinde devamını getirebileceklerini söyleyip kendisini savundu. O an münakaşaya girip huzurumuz kaçmaması için cevap vermedim fakat şimdi cevap vereceğim.

  1. Müsriflik olmamasını istiyorlarsa serpme kahvaltı değil, açık büfe kahvaltı yapabilirler ve herkes yemek istediğinden yiyebileceği kadar alır.
  2. Devamını getiriyoruz açıklamasını keşke biz doymadan önce yapsaydılar yada gerçekten 3 kişiye bir kişilik gelen patates bittikten sonra biz istemeden devamını getirseydiler. Lakin lise zamanlarında esnaf lokantasında ekmeğe abanıp karnını doyuran gençler gibi ekmekle karnımızı doyurduktan sonra devamını getiriyoruz açıklamasını yapmalarının bir anlamı yok.
  3. Benim tabirimle damlatma kahvaltı, kendi tabirleriyle hakiki serpme kahvaltıyı keşke hakiki olmayan serpme kahvaltı olarak yapsaydılar. Çünkü çoğu franchising kafe/restoran bile 3 kişiye, 3 kişilik yemek getirmek için büyük çaba sarf ediyor. Özellikle bu konuda Antakya’daki Gönül Kahvesi’ni tebrik ediyorum…
  4. Ve son olarak muhatap olduğumuz işletme yetkilisi aslında bir konuda haklı. Serpme kahvaltı masaya serpilir ve herkes yemek istediğinden yiyebileceği kadar önüne alır. Fakat sen Serpme kahvaltıya 50 TL dedikten sonra 3 kişiden 150 TL istersen müşteri parasının karşılığını masada görmek ister. Ama sen Serpme kahvaltı 50 TL içinde bu kadar ve bunlar var. Kişi başı servis ücreti olarak 5 TL, 10 TL gibi bir rakam istersen o zaman herkes eyvallah der.

Patron Mezarı

Mekanın girişinde sağ tarafta üzerinde patron yazan bir mezarlık dikkatinizi çekecektir. Yazılı olan manifestoya göre kapitalist sisteme bir eleştiri. Fakat bende şunu sorgulamak istiyorum; sen patronu gerçekten gömüp kapitalist sistemin dışında kalabildin mi? Kapitalist sisteme isyan bayrakları çekip, patronu mezara gömmüş olsalar dahi işletmede müşterilere karşı çifte standartçılık uygulanan, müşteriye paranın karşılığını farklı şekilde vermeye kalkan ahlaksız bir yönetim sergilersen gelen müşteriler keşke biraz kapitalist olsalar daha adil olurlar ve daha keyifli zaman geçirebiliriz diye dua edebilirler.

Marangoz Bahçe Kafe İletişim Bilgileri

İletişim Bilgileri

Marangoz Bahçe’de bol bol kedi var. Bakımlarından anlaşıldığı üzere kediler sokak kedileri ve pek ilgilenilmemiş. Çünkü bilirsiniz kediler temiz hayvanlardır sürekli kendilerini temizler ve temizlemezlerse bir problemleri olduğunun göstergesidir. Fotoğraftaki arkadaşta da biraz sıkıntı olabilir düşüncesindeyim. Fakat kediler oldukça insan severler. Üstelik masanıza misafir olacak kadar da iyi niyetliler 🙂 Fotoğraftaki arkadaşta akşamdan kalma gibi durduğuna bakmayın süzme peyniri çok seviyor…

Şair burada şunu anlatmak istemiş olabilir; Biz kapitalist sisteme inat patronu gömdük, fakat elimizdeki tüm imkanları minimum seviyede kullanıp, maksimum seviyede cebinizi boşaltacağımız yeni bir sistemin temelini atmak üzereyiz! Yakın zamanda işletmemizde aldığınız temiz oksijen içinde ücret talebimiz olacak bu yüzden doğa ile iç içe olan işletmemizde temiz hava almakta yasaktır!

Yazının başındaki fotoğraf galerisindeki fotoğraflar Marangoz Bahçe Kafe’nin Web Sitesinden alıntıdır.
Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: