Affan Kahvesi | Serkan Dinç
Mesken 046 Cafe &Pub
1 Mart 2020
Bade Şarap Evi
5 Mart 2020

Affan Kahvesi

Kurtuluş Caddesi’nde yer alan tarihi Affan Kahvesi, hemen her Antakyalının bildiği ve Antakya’ya gezmeye gelenlerin uğradığı Antakya kafeleri arasında. Aslında kahvenin bulunduğu muhite de Arapçada yiğit anlamına gelen Affan deniliyor. Tarihi iki katlı binasının güzelliğini bugün bile koruması, binayı inceleyenleri hayran bırakıyor. Kahvehanenin içindeki nostaljik ortam, ziyaretçileri bir süreliğine de olsa şimdiki zamandan koparmayı başarıyor. Bu nedenle mekan; nostalji, tarih ve mimarlık konusunda ilgisi olanları kendisine mutlaka çekiyor.

Affan Kahvesi, Arapçada yiğit anlamına gelen Affan kelimesinden geliyor ve kahvenin bulunduğu muhitten ismini alıyor.


Affan Kahvesi ‘ni Girişten Yargılamayın

Dışarıdan bakıldığında klasik bir mahalle kahvesi gibi görünüyor. Bu da ailelerin ve tek başına gelen hanımların ilk girişte kısa bir tereddüt yaşamasına neden oluyor. Fakat arka tarafta asma dallarıyla gölgelenen bahçe, misafirlerini güzel bir sürpriz olarak karşılıyor.  Avlunun ortasındaki süs havuzu, sarmaşıklar ve  duvardaki eski  Antakya fotoğrafları tarihi ve huzurlu ortamı destekliyor.

Haytalı Affan Kahvesi ‘nde Yenir

Affan Kahvesi denildiğinde akla ilk gelenlerden biri tarihi dışında, meşhur tatlısı Haytalı oluyor. Arap kültürünün parçası olan Haytalı, süt ve nişastayla yapılan muhallebili bir tatlı. Gülsuyu ve vanilyalı dondurmayla servis ediliyor.

Haytalı Asla Bici Bici Değildir.

Haytalı’nın pembe görünümü, Adana’nın meşhur tatlısı Bici Bici’ye benziyor. Kahvenin duvarında “Haytalı Asla Bici Bici Değildir” başlığıyla ikisi arasındaki farkları sıralayan açıklama var. Muhallebinin dondurmayla katılaşmaması için bekletilmeden yenmesi gerekiyor. Sunumda kullanılan el yapımı metal kaşıklar da artık üretilmediği için tarihi bir değere sahip.

Süvari Türk Kahvesi

Süvari Türk kahvesi, Affan Kahvesi’nin meşhur olduğu bir diğer konu. Çay bardağında sunulan Türk kahvesine süvari deniliyor. Geçmişte kahve satışının yasak olmasından dolayı çay bardağına koyulduğu, sonra da gelenekleştiği söyleniyor. Türk kahvesini duble içmeyi sevenler için güzel bir seçenek. Bu iki meşhur seçenek dışında Antakya kafeleri içinde bulabileceğiniz tüm diğer sıcak ve soğuk içecekleri Affan Kahvesi’nde bulmanız mümkün. Antakya’da zaman geçirmek ve dinlenmek için iyi seçimlerin başında geliyor.

Fransız Mimarların Eseri

1913 yılında  Fransız mimarlar tarafından yapılan iki katlı taş yapı, bir asırı devirmesine rağmen hala ayakta ve sağlam. Halepli taş ustalarının çalıştığı bina,  yazın çok sıcak olan Antakya’da taşın serinliğine kaçış noktaları arasında. İçerideki masa ve sandalyelerin ahşap olması tarihi atmosferi  pekiştiriyor. Bu nostaljik ortam, dizi ve müzik prodüksiyonların da ilgisini çekiyor. Emre Aydın’ın Git şarkısının klibinde Affan Kahvesi de görülüyor.

Affan Kahvesi, bir çok dizi, müzik klibi vb. prodüksiyonlara da ev sahipliği yapmış ve bu gidişle yapmaya devam edecek gibi gözüküyor.


Senelerdir Aynı Aile

Kahvehanenin açıldığından bu yana aynı aile tarafından işletilmesi, doğal yapısını korumasının önemli nedenlerinden. Kahvenin devamlı müşterileri de genellikle ileri yaşlardaki Antakyalılar. Ahşap masalarda oyun oynarken, gezmeye gelenlere  Antakya restoranları ve Antakya’da gezilecek yerler hakkında bilgi veriyorlar. Aslında bu ortam bana daha önce paylaştığım bir yazıyı hatırlatıyor. WEB 0.0 Projesi ile paylaştığım yazıda ortalama tahmini olarak 400 kişinin yaşadığı İtalya’nın Campobasso bölgesindeki ‘Civitacampomarano’ isimli köyde adeta WEB 2.0 teknolojilerini dijital dünyadan real dünyaya geçirmiş bir proje yapılmıştı. Bu projedeki görsellerin ilişkisini Affan Kahvesinde de yaşayabilirsiniz. Size Foursquare gibi yol gösteren dayılar, Twitter gibi haberleri fısıldayan garsonlar, Pinterest’teki gibi yapı binalarının görsellerini aratmayan dekorayonu tam bir Web 0.0 projesi gibi.

Bahsettiğim WEB 0.0 Sosyal Medya Köyü Projesi yazımı incelemenizi tavsiye ederim.


Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: