Ortaoyuncular YouTube Kanalı Açıldı! | Serkan Dinç
Fahrenheit 451 – “Dünyanın Adaleti A.Ş.” (Tiyatro)
13 Aralık 2020
Haldun Dormen’in “Cep Tiyatrosu” kültürü Çağlar İşgören tarafından dijital dünyaya taşınıyor!
Yeni Nesil Tiyatro “Cep Tiyatrosu”
20 Aralık 2020

Bir gün uydu kanallarından bir şey izledim. TV kanalının ismini hatırlamıyorum! Ancak o zamanlar, o kanal henüz D-Smart tarafından, diğer kanallara kuma getirilmemişti. O izlediğim şeyde bir adam, temsilî bir mapushanede elini, orasını ve burasını sallayarak “Atatürk bizim gibi bir dallama değildi!” diyordu. Henüz küçüğüm, bu sistemin yetiştirdiği ilkokul öğrencileri kadar kemalist ve politiktim. Ne diyor bu adam, iyi bir şey mi diyor, kötü bir şey mi? Henüz çözmemişken ilerleyen cümlelerde ne demek istediği çok iyi anlaşıldı. Ben geç anlıyordum çünkü politik olmak için çok gençtim. Bu şekilde bir adam tanıdım, adı; Ferhan Şensoy! Tiyatro oynuyor, oynadığı oyunlarda sürekli birilerine giydiriyor. Konuşma tarzı akıcı ve sert. Kullandığı cümleler daha önce pek duyulmamış cümleler. Üstelik Türkçesi, Türkçeden daha Türkçe! Zamanla öğreniyorum Ferhan Şensoy, Türkçe’mize, yazdığı kitaplarla, oynadığı oyunlarla yeni yeni kelimeler kazandırmış. Sürekli hükûmetleri, devleti eleştiren bu adam TRT’ye besteler yapmış. 1980 Yılında, Ortaoyuncular adında bir tiyatro grubu kurmuş. İyikide kurmuş…

Yalnız Yalnız Adamlardır Tiyatro

Ortaoyuncular YouTube Kanalı ve Sosyal Medya

Ortaoyuncular kurulduğu günden bugüne ne barideler atlatmış, ne zorluklar, ne yokluklar yaşamış. Ferhan Şensoy bu barideler hakkında bolca yazar, göndermeler yapar. Yıl 2004-2005 civarlarıydı. Ben ilk defa tiyatroyu tanıdım, tiyatroya âşık bir adamdan. Ortaoyuncuları tanıdım. Adeta yetenek yuvası. Ne oyuncular gelip geçmiş bu sahneden, ne oyuncular kazandırılmış, ne müzisyenler kendini ispat etmiş bu sahnede. Hayran olmamak elde değil… Bu hayranlıkla birlikte Ferhan Şensoy’u TV’de daha çok görmek istiyordum, daha çok ve farklı tiyatro oyunlarını izlemek istiyordum. TV’den Üç Kurşunluk Opera, İçinden Tramvay Geçen Bir Şarkı, İstanbul’u Satıyorum, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı gibi oyunlarını izlemiş. Pardon, Şans Kapıyı Kırınca vb. filmlerine denk geldim mi filmleri kaçırmamak için reklamları bile izliyordum. Sonra evimize bilgisayar ve internet gelince ortaokul yıllarında Ferhan Şensoy ve Ortaoyuncular külliyatı daha çok genişledi bende. Çıktı TV programları, ses kayıtları, videoları bol bol tekrar tekrar izleniyordu. Bu yıllarca sürdü. Hep aynı içerikler, hep aynı yazılar okundu durdu. Ortaoyuncular ile ilgili bir tanıtım eksikliği söz konusuydu. Sosyal Medya Uzmanlığı yapmaya başladığım zamanda, staj yaptığım Ajansta ayrılıp free lance çalıştığım dönemde Ortaoyuncuların Facebook sayfasına mesaj ve kurumsal e-posta hesaplarına e-posta gönderdiğimi hatırlıyorum. Tamam Ortaoyuncuların belirli bir kitlesi var ancak Ortaoyuncuları tanımak isteyipte, tanımayan birçok insan var. Bunlara ulaşması gerektiğini düşünüyordum. Hatırladığım kadarıyla gönüllü olarak Sosyal Medya Danışmanlıklarını yapmak istediğimi belirttiğim mesajlarıma maalesef geri dönüş bile yapmadılar. Son zamanlarda web sitelerini yenileyerek, YouTube’taki oyunlara telif gönderip, kaldırtıp kendi oyunlarını restore edip tekrar yükleyip sosyal medyayı aktif olarak kullanmaya başladıklarını belli ediyorlar.

Sosyal Medyacı Gözüyle Ortaoyuncular

Yazının artık bundan sonrasını eski bir Sosyal Medya Danışmanı gözüyle yazıyorum. Ortaoyuncular bir tiyatro topluluğu olarak estetik algısı yüksek olması gerekirken WordPress’in bozma temalarından biriyle anti estetik bir web sitesi. Sanki üzerine Paint’te yazı yazılmış video kapak görselleriyle yine estetikten yoksun bir Youtube kanalı ile karşımızda. Ortaoyuncular daha estetik bir kurumsal tanıtımı hak ediyor. Bu eski bir Sosyal Medya Danışmanının yorumu. Bunları geride bırakırsak Ortaoyuncuların internetteki içerik çöplüğüne savaş açıp, videolarını, oyunlarını tek bir kanaldan yayıyor olmaları beni çok heyecanlandırıyor. Merakla ve sabırsızlıkla yeni içerikler, yeni oyunları bekliyoruz!

Ortaoyuncular’ın oyunlarını ve oyunların içinden videoları Ortaoyuncular YouTube kanalından izleyebilir, İnstagram, Twitter ve Facebook üzerinden Ortaoyuncuları takip edebilirsiniz!

Ortaoyuncular YouTube kanalı

Ortaoyuncular Instagram Hesabı

Ortaoyuncular Facebook Sayfası

Ortaoyuncular Twitter Profili

Ortaoyuncular’ın tiyatro oyunlarını ve Ferhan Şensoy’un kitaplarını, Ortaoyuncular web sitesinden satın alabilirsiniz.  Ortaoyuncular İnternet Sitesi

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: