Seyretix – Fahrenheit 451 Rezaleti | Serkan Dinç
9 Kere Leyla “Cinsiyet Meselesi Değil, Meziyet Meselesi”
8 Aralık 2020
Fahrenheit 451 – “Dünyanın Adaleti A.Ş.” (Tiyatro)
13 Aralık 2020

Ben 7/24 esasına göre nöbet usulü ile çalışan bir kamu personeliyim. Vaat ettiğiniz saatlerde kendimi ve işlerimi ayarlamak için birçok insana ricada bulunup amirlerim karşısında laf ebeliği yapmak zorunda kalıyorum. Bu benim sosyal hayatıma etki eden bir unsur. Sağlamış olduğunuz hizmet için çok teşekkür ederiz, bu hizmetten faydalanmak için sosyal hayatımızdaki duruşumuzdan taviz veriyoruz. Yeri geliyor bu bir amirimiz iken yeri geliyor çok sevdiğimiz bir arkadaşımız olabiliyor. Fakat Biletix’in yapmış olduğu bu kriz yönetimi bizim yapmış olduğumuz fedakârlıklar karşısında kendimizi salak gibi hissettiriyor. Oyun saat 8:30’da başlıyor olmasına rağmen benim 8:30’da hazır olmak için gün boyu, normalinden iki kat fazla çalışmak zorunda kalmam ki o zaman diliminde müsait olabileyim. Zamanı geldiğinde oyun başlamıyor ve 22:00’de başlayacak diye gelen bildirim için tekrardan çalıştığım iş arkadaşlarımdan minnet ricada bulunuyorum, fakat yine de mağduriyetimiz giderilmiyor ve oyun erteleniyor! Biletix’in bu tutumuna karşı o kadar büyük bir kırgınlığım var ki, bunu kelimelerle anlatamam. Bu benim hikâyem, fakat benim gibi durumlar yaşayan, yani bu oyuna bilet alan yüzlerce insan var. Belki de binlerce vardır Twitter’da sadece yüzlerce şikayet vardı. Yani herkesin bir hikâyesi bir mağduriyeti varken Biletix’in takınmış olduğu bu tavır hiç hoş değil. Üstelik Fahrenheit 451 oyunundaki düşünmeyen insanlar gibi, hiç kimsenin Biletix’in bu tavrına ses çıkarmıyor olması da ağır ironi içermekte!

Biletix’in, etkinlikleri online izleme olanağı tanıyan girişimi Seyretix.com adresini ilk gördüğümde oldukça sevindim. Pandemi döneminde kısıtlı sosyal hayat özellikle sahne performansı yapan sanatçıları olumsuz yönde etkilerken bu tarz girişimler en azından tiyatrolara destek olabilir. Tabii bu destek karşılıksız bir destek değil, Seyretix üzerinden Biletix’te bilet satıp yine komisyonunu kazanıyor. Kazan – kazan durumu söz konusu. Ortada bir problem yok. Fakat problem şu; Biletix’in kriz yönetimi planları ve tabiri caiz ise bu işin tekeli oldukları için rahatlıkla zorbalık yapabiliyor olmaları.

Online gösterim fikri gerçekten çok hoş. Fahrenheit 451 Tiyatro Oyununun reklamını gördüğümde bu fırsatı kaçırmamalıydım. Öyle de yaptım hemen biletimi aldım. Hatay’da çok fazla tiyatro etkinliği izleyemiyoruz, zaten pandemi dönemi olması dolayısıyla olan etkinliklerde iptal edildi. Bu sebeplerden dolayı Fahrenheit 451’i gördüğümde aşırı heyecanlandım. Günler öncesinden biletimi aldım, oyun günü geldiğinde ise tüm hazırlıklarımı yapıp oyunun yayınlanmasını bekledim. Saat 20:20’de seyretix.com adresine girip 20:35’e kadar öyle boş boş bekledim. Site oldukça yavaştı, sitede daha önce çıkan tiyatro oyunları çıkmıyordu. Bir terslik olduğu belli. Bundan kıllanıp biraz araştırma yapmak istedim. Biletix’in sosyal medya kanallarının hiç birinde detaylı bir açıklama yokken, Biletix’in Twitter hesabında oyun ile ilgili gönderinin altında yüzlerce şikayet vardı. Biletix’ten ise herhangi bir cevap yok!

İlerleyen zaman diliminde Tatbikat Sahnesi’nin Instagram hesabından bir açıklama geldiğini, Twitter’daki şikayetlerden öğrendim fakat ben bu açıklamayı öğrenmek için kendi çabamla araştırmak zorunda mıydım? Ben günümü bu tiyatro oyununu izlemek için zamanımı ayarlıyorum, işlerimi erteliyorum. Bu oyunu izlemek için birçok insandan özür dilemek zorunda kalıyorum. Fakat karşımda beni tatmin edecek ne bir yetkili var, ne de bir açıklama. Saatlerce bomboş bir sayfanın karşında, sayfayı yenileye yenileye bekliyorum. Saat 22:02 oluyor, Biletix’ten bir mesaj. Teknik aksaklıktan dolayı özür dileniyor ve oyun 22:00’de başlayacağını söylüyor? Efendim kaçta? 22:00’de… Bana saat kaçta mesaj atıyorsunuz? 22:02’de! Affedersiniz siz bizimle ne geçiyorsunuz? Sinirler oldukça gergin bir şekilde seyretix.com adresine tekrar giriyoruz. Bu sefer sayfa boş değil. Oyunlar gelmiş. Hatta Fahrenheit 451oyununun altındaki izle butonu kullanıma açılmış. Süper! İlk defa bu mecradan bir şey izleyecek olmanın, Fahrenheit 451 oyununu izleyecek olmanın heyecanını tekrardan hissetmeye başlıyorum, oyuna tıklayıp kodumu giriyorum. Aaaa aaa o da ne? 10 dakika önce oyunun sona erdiğini söyleyen bir mesaj! Daha izlemedik ki nasıl sona eriyor? Tekrardan tarayıcıyı yenile yenile yenile yapıyoruz artık büyük bir boşvermişlik ile 22:40 civarları sayfayı kapatıp tüm ümidimi kesip, Biletix’ten biletimi iade etmelerini istemeyi düşünüyorum. Büyük bir ihtimal kulak çınlamasından rahatsız olan Biletix ise bu düşüncelerimden birkaç dakika sonra oyunun yarına ertelendiğini söyleyen yeni bir mesaj atıyor. Çok teşekkür ederiz ya!

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: