Bu Kelime Yok Ama Ben Onu Tamamen Yapay’ımdan Uydurdum!
İzledim: The Blacklist 9. Sezon 16. Bölüm “Helen Maghi”
17 Nisan 2022
İzledim: Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları
18 Nisan 2022

Yeni bir kelime öğrenmek ister misiniz? Yeni kelimemiz; faslakçılık. Faslakçılık; Aklın, vicdanın ve sezgilerin kendi içine doğduğu, insanüstü düşünceler sistemi, mutlak akılcılık anlamına geliyor. Cümle içerisinde ise; Çirkinliğe, çirkinliğe, çirkinliklere doğru faslakçılık etmeli. -P. Safa. örneğini verebiliriz. Fakat siz yinede inanmayın çünkü TDK sözlüklerinde bulunmayan, yapay zeka tarafından üretilip tanımlanmış bir kelime…

Bu Kelime Yok, TDK sözlükleriyle eğitilmiş, Türkçeye benzeyen kelimeler üreten, tanımlayan ve cümle içinde kullanan yapay zeka @alkksl ve @erkamsj tarafından hayata geçirilmiş…

Çok güzel bir proje paylaşmak istiyorum. Adı: Bu Kelime Yok! Çünkü onu yapay zekâ uyduruyor. Çok hoşuma giden bir proje olmuş. Neden çok hoşuma gitti? Çünkü çoğu zamanlarda kelimeleri unutabiliyorum, yanlış kelimeler kullanıyorum ve bu durumu kıvırmak için ben de bir şeyler uyduruyorum. İşte o zaman kendimi tam olarak bu yapay zekâ gibi görüyorum. Kendimden bir parça hissettiğim için çok hoşuma giden bir proje oldu. Durup durup yeni bir kelime üretesim geliyor. Saatlerce bilgisayar başında yeni yeni kelimeler üretebilirim.

Abdullatif Köksal ve Erkam Şeker tarafından geliştirilen “Bu Kelime Yok” projesi, TDK sözlüğünde yer almayan ama görünce de şaşırmayacağınız kelimeler üretiyor. Bu proje halihazırda bulunan açık kaynaklı yapay zekâ modellerinden yeterli verimi alamayınca GPT-2 modelini eğiterek bu kelimelerin yaratılması sağlanmış. GPT-2 yapısını kullanan “Bu Kelime Yok”, iki haftalık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkmış ve bu sürenin büyük bir çoğunluğu modeli eğitmek için harcanmış.

GPT-2 her ne kadar İngilizce için üretken bir dil modeli olsa da Türkçe için yeteri kadar gelişmiş değil. Bu nedenle ikili önce dil tahmin modelini; Türkçedeki kelimelerin arasındaki harflerin etkileşimini, kelimeleri ve kelimelerin cümle içinde kullanımlarını anlamaya yönelik çalışmalarla eğitiyor. Bu sayede model, var olan kelimelerin yapısına bakıp tamamen kendi başına yeni ve TDK sözlüğünde olmayan kelimeler üretiyor.

GPT-2 Nedir? GPT-2 OpenAI tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir yapay zekâdır. Türkçe için eğitilmesi çok eğlenceli ve ufuk açan bir olay. Çünkü GPT-2 daha önce tiyatro oyunu bile yazmış. Yani anlayacağınız önü çok açık bir alanın içerisine giriş yapan Abdullatif Köksal ve Erkam Şeker şimdi neler yapacak merak ediyoruz!

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: