Aç Parantez Rasim ÖZTEKİN | Serkan Dinç
The Blacklist 8. Sezon 6. Bölüm “The Wellstone Agency”
15 Şubat 2021
Onur Ünlü Stand-Up Gösterisi
17 Nisan 2021

İçimden Rasim Öztekin için yazmak geldi. Aç parantez. Ortaoyuncular Instagram sayfasında Rasim Öztekin için kan ihtiyacı paylaşımı yaptığı zaman aklıma direkt verdiği röportajda bahsettiği sağlık durumu gelmişti, endişe duymuştuk ve vefat haberi gelince üzüldüğüm sayılı sanatçılardan biri oldu Rasim Öztekin.

Rasim Öztekin’i isim olarak merak edip ilk tanıdığım ve ismini bir daha hiç unutmadığım zaman ortaokul yıllarımda, o zamanlar ücretsiz olarak DSmart kanallarından olan DMax ve TurkMax kanallarında yayınlanan Ortaoyuncular‘ın Aptallar Güzel Gelen TV Dizileri oyununda canlandırdığı Parantez rolünü izlemiştim. O gün Parantez karakterini gördüğüm de o kadar benimsemiştim ki o hafta okula gittiğimde kimse anlamasa da herkese Parantez’i anlatmıştım. O günlerde sürekli Parantez giriyordu, Parantez çıkıyordu. Bir şey anlatıyordum aç parantez, anlattığım önemli ya da önemsiz kapa parantez diyordum. Sonra öğrendim ki o Parantez karakterini canlandıran adam Rasim Öztekin miş.

Hep Ortaoyuncular’ın tiyatro oyunlarında izlemeye alışık olduğum için sürekli Ferhan Şensoy‘un projelerinde görüyordum Rasim Öztekin’i, Pardon, Şans Kapıyı Kırınca falan hep Ferhan Şensoy ile birlikteydiler. Sonra televizyon da Rasim Öztekin’i Ferhan Şensoy’suz görünce çok kızdım. Nasıl olur ya dedim. O kadar benimsemişim ki onları Metin Akpınar/Zeki Alasya, Kemal Sunal/Halit Akçatepe gibi ikililer neyse benim içinde Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin öyle bir ikiliydi. Canlandırdığı tüm karakterleri severek izledim. Magazin dünyasını bilmiyorum, özel hayatını, diğer sanatçılarla kavgasını, siyasi görüşünü ya da dünya görüşünü bilmiyorum ama Rasim Öztekin’in oyunculuğu bana her zaman baba, fırlama, saygılı, sevgili, dik duruşlu bir karaktermiş gibi hissettirirdi. Türk sanat camiasını bence çok önemli bir ismini kaybetti. Bu ismin unutulmaması için hakkında bolca yazmalı, videolarını, filmlerini, dizilerini bolca paylaşmalı ve hakkında bolca konuşmalıyız. Allah günahlarını affetsin, mekânını cennet eylesin…

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

3 Comments

  1. husnu16 dedi ki:

    Sanatçılar için yazmak, özellikle iyi yürekli sanatçılardan bahsetmeği bir vefa borcu gibi görenim. Sevgili Rasim Öztekin bunlardan biriydi. Tarihi kavuğu devralanların bazıları, onu yeterince temsil etme zamanı bulamamışlardır. Eski kavuklulardan Merhum İsmail Dümbüllü ile Süleymaniye Camii altı bakırcılar da bir çayhane ortamında iki kez bulundum ve sanatındaki ekolünün sıradan yaşamına da yansıdığına şahit olmuştum. Kavuğu en son hak ederek devralan Rasim Öztekin’e rahmet ve nurlar içinde uyumasını diliyorum.

  2. fundanur dedi ki:

    Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun 🤲

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: