Onur Ünlü Stand-Up Gösterisi | Serkan Dinç
Aç Parantez Rasim ÖZTEKİN
10 Mart 2021
Onur Ünlü Bir Sürü Endişe “Röportaj Kitabı”
17 Nisan 2021

Onur Ünlü Stand-up gösterisi… Uzun zaman sonra ilk blog yazım. Konuya nereden girsem bilmiyorum. Zaten konuya giriş gibi Onur Ünlü‘yü anlatmak içinde insan nereden giriş yapabileceğini pek bilemiyor çünkü çok enteresan bir karakter. Hakkında binlerce insanın binlerce farklı düşüncesi var. Ama bana kalırsa Onur Ünlü’nün eylemlerinin neden ve sonuç ilişkilerini incelemek için temel eser Alper Kırklar’ın röportaj kitabı olan Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe kitabını okumak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü neden sorusunun cevapları muhtemelen orada. Benim Onur Ünlü’nün eylemleri hakkında neden diye sorduğumda aklıma hep “Çünkü paraya ihtiyacı var” cevabı geliyor. “Onur Ünlü neden Stand-up yaptı? Çünkü paraya ihtiyacı var…

Hayatta Tek Mantıklı Şey Stand-Up Yapmakmış Gibi Geliyor

Onur Ünlü Stand-up gösterisine konu olmuş, anlatıp dalgasını geçmiş birçok olay dramatik olarak Bir Sürü Endişe kitabında da detaylı olarak anlatılıyor ama bunları Onur Ünlü’nün, bu trajik olayları kendi ağzından komik bir şekilde dinlemek aslında temelinde hayat devam ediyor algısını yaşatıyor. Peki bir stand-up gösterisinde bu kadar derin düşünmek gerekir mi, yoksa gülüp geçmek mi lazım? Biliyorsunuz Onur Ünlü’nün inanç ile alakalı olarak sorunları var. Kitaplarında, şiirlerinde, filmlerinde bunu sürekli görüyoruz. Bu durum belirli bir kitlenin sempatisini kazanmasını sağlarken diğer kitlenin de antisempatisini kazanıyor ve hep uç noktalarda oluyor. Şimdi böyle bir kafanın stand-up gösterisinde basitçe gülüp geçmemiz beklenir mi? Tabii ki beklenmez. Onur Ünlü Stand-up gösterisinde dedesinde, Hazar Ergüçlü ile olan ilişkisinden, Güneşin Oğlu filminin çekimlerinden, babasının tefecilere olan borcundan bahsederken sürekli olarak da sektörüyle alakalı laflar sallıyor. Bu tarz agresif esprileri kendini bu şekilde geliştirmiş birine yakıştırıyor muyuz? Kesinlikle hayır ama bu espriler üzerine çok güzel yakışıyor. Neden? Çünkü o espri yaptığı kişilere karşı sürekli kaybeden.

Onur Ünlü’nün stand-up gösterisini hayatimisatiyorum.com adresine abone olarak cüzi bir miktara izleyebilirsiniz. Bu cüzi miktarla sadece stand-up gösterisini mi izlersiniz? Hayır ekstradan içeriklerde mevcut. Netflix’e, Youtube’a, Spotify’a her ay verdiğimiz ücreti, bir günlük sigara ya da abur cubur paramızı buraya verebilirsiniz. Eğer Onur Ünlü’nün jargonunu seviyorsanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: