365 Gününü Sürreal Fotoğraflara Sığdırmak | Serkan Dinç
Güneş Işığıyla Sanat
Güneş Işığı + Büyüteç = Sanat!
25 Mart 2020
Hindistan’daki Sinema Salonları
Hindistan’daki Sanatsal Sinema Salonları
27 Mart 2020
Tümünü Göster

365 Gününü Sürreal Fotoğraflara Sığdırmak

365 Project adında bir platform bulunuyor. Bu platformda amaç her gün bir fotoğraf yüklemek. İstikrarlı ve kararlı olmalısınız. İyi yada kötü diye size tepki gösteren yada bir günü kaçırdınız diye sizi azarlayan kimse yok. Kendini denemek ve istikrarı görmek için bireyler kimi zaman farklı yöntemlere başvurabiliyor. Günlük tutmak gibi devamlılık gerektiren konularda ilgi ve motivasyon kadar süreklilik de önemli bir etken haline geliyor. Fotoğrafçılık konusunda ise bu yöntem için 365 Project bulunuyor. Her gün bir fotoğraf çekip bunu siteye yükleyerek bir seneyi farklı bir açı ile muhafaza etmenizi sağlıyor. Bu platformda 1 senelik bireysel iddia konuları bulunuyor. Bu konular yaratıcılık ve üretkenlik ile ilgili olan her alanda kendini gösteriyor. Logan Zillmer ise kendi iddiasını sürreal fotoğrafçılık üzerine seçmiş.

Ev yapımı birkaç ışık ekipmanı, sade setler kurgularını ve yaratıcılığını birleştirerek ortaya sürreal bir öykü çıkarıyor. Çektiği fotoğrafları ise Photoshop ile bir araya getirerek eserlerine son halini veriyor. Bu eserleri gerçek üstü olarak tanımlarken de tanımın kökenlerinden uzaklaşmıyor. Hiçbir fotoğrafında bilgisayar ile yaratılmış görseller kullanmıyor. Dijital dünyadan sadece yapbozun parçalarını birleştirmek için destek alıyor.

Kullandığı ekipmanlar arasındaki bir kutu ise en sevdiği parçalar arasında. Bu ekipmanı ve ışığı farklı şekillerde kullanarak mevcut atmosferde farklılıklar yaratabiliyor. Ve her fotoğrafı için en az bir cümle metin yazıyor. Böylece Zillmer’ın bir yılının nasıl geçtiğine de tanık olabiliyoruz.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

1 Comment

  1. ceylandan dedi ki:

    güzel fotoğraflar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: