Güneş Işığı + Büyüteç = Sanat! | Serkan Dinç
Tarihi Kurşunlu Han
25 Mart 2020
365 Günlük Sürreal Fotoğraf Çalışması
365 Gününü Sürreal Fotoğraflara Sığdırmak
26 Mart 2020

Sosyal Bilgiler miydi, Hayat Bilgisi miydi tam olarak hatırlamıyorum 2. yada 3. sınıftı, öğretmenimiz gözlem yapmamız için bizden büyüteç almamızı istemişti. Tabi ilk gün büyüteç ile neler yapabileceğimizin pek farkında değildik. Ta ki ilk ders büyütecin camından doğru açıyı yakalayıp ışınları yansıttığımızda ateş yakabileceğimizi öğrendiğimiz zamana kadar… İşte tüm saflığımız o zaman bozuldu! O günleri hatırlıyor musunuz? Bu içerikte bizim için eğlence ve aksiyon olan bir olayı sanatsal bir araç olarak kullanan ödüllü Filipinli sanatçı Jordan Mang-osan, güneş ışığının gücünden yararlanarak harika eserlerini size sunacağım.

Bir büyüteç yardımıyla güneş ışınını tek bir noktada toplayıp, odaklandığı noktayı yakarak çizimlerini gerçekleştiren sanatçı, önce tahta panoda çizimin eskizini çalışıyor, ardından ise yakma işlemini gerçekleştirerek eseri son haline getiriyor.

Genellikle kendisinin de içinde bulunduğu Cordilleras bölgesinin ve Igorot halkının kültürü ve tarihi üzerine çalışmalarını gerçekleştirirken, bu kadar detaylı bir eser ortaya çıkarmak sanatçının birkaç ayını alıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: