Bir Bank Düşünün Hem İnterneti Var, Hem Doğayı Temizliyor Hemde Tasarımı Çok Güzel | Serkan Dinç
Savaş Mağduru Bir Robotun Hikayesi
17 Ocak 2020
Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı
18 Ocak 2020
Tümünü Göster

Bir Bank Düşünün Hem İnterneti Var, Hem Doğayı Temizliyor Hemde Tasarımı Çok Güzel

Teknoloji ve Tasarım bir arada gerçekten mükemmel değil mi? Şimdi anlatacağım ürün teknolojinin ve tasarımın sosyal hayatımız içinde ne kadar fonksiyonel olduğunu gösterecek. Bu ürün nesnelerin interneti özelliği sayesinde kirlilik düzeyi, toprak nemliliği, hava sıcaklığı ve su kalitesi hakkında veri sağlıyor aynı zamanda üzerinde bulunan solar paneller sayesinde kendi enerjisini kendisi üretiyor. Kreative tasarımı sayesinde göze hitap edip kaliteli zaman geçirmemize olanak tanıyor ve bitki duvar, 275 ağaca eşdeğer bir hava temizleme kapasitesi sunuyor. Akıllı şehirler yavaş yavaş yükselirken böyle parça parça materyallerin inovasyon süreçleri de bu akıllı şehirlere eklenerek önemli bir parça halini alıyor.

Hava kirliliği özellikle büyük şehirlerde ciddi bir sorun. Londra da bu konuda mimli metropollerden. 2018 yılında Londra’daki hava kirliliği AB tarafından belirlenen sınıra bir ay içerisinde ulaşmış bile. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu durum için geliştirilen pek çok farkındalık kampanyası var. Ancak bu duruma gerçek bir çözüm getiren işleri az görüyoruz. Almanya merkezli teknoloji firması Green City Solutions tarafından yaratılan City Tree ise hava kirliliğine yönelik anlamlı ve uygulanabilir bir fikir sunuyor.

City Tree, hava kirliliğini önemli ölçüde gidermek adına yaratılmış, nesnelerin interneti ile bitki dünyasını buluşturan bir çözüm. Bu anlamda dünyanın ilk biyoteknolojik hava filtresi. Sıradan bir bank ama aynı zamanda bir filtre, hatta çevre verilerini izleyen akıllı bir cihaz.

275 Ağaca Eşdeğer Bir Dikey Bahçe

City Tree, arkasında dikey bir bitki yerleştirmesi bulunduran bir bank gibi görünüyor. Sadece 3,5 metrakarelik (hatta ince versiyonda 1.5 metrekare) yer kaplıyor. Ama marifeti büyük. Zira bu bitki duvar, 275 ağaca eşdeğer bir hava temizleme kapasitesi sunuyor. Bu da yıllık 265 tonluk karbon dioksite ve havada bulunan diğer zararlı gaz ve partiküllerin filtre edilmesi anlamına geliyor.

Londra’nın ve daha sonrasında Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki kalabalık noktalara yerleştirilen City Tree, yosunlar ve çeşitli bitkilerin kombinasyonundan oluşuyor. Bu bitkiler doğal olarak toz, nitrojen dioksit ve ozon gazlarını havadan filtre ediyor. Aynı zamanda nesnelerin internetiyle olan bağlantısı ile kirlilik düzeyi, toprak nemliliği, hava sıcaklığı ve su kalitesi hakkında veri sağlıyor.

Bu akıllı ve marifetli bank, vandalizme karşı da güçlendirilmiş bir tasarıma sahip. Dolayısıyla dikey bahçe içerisindeki bitkiler, koparılmaya veya saksılarından çıkarılmaya karşı korumalı. Aynı zamanda üzerinin boyanmaması için koruyucu bir tabaka ile kaplanabiliyor. Bunun yanı sıra içerdiği solar paneller sayesinde ihtiyacı olan enerjiyi kendisi üretiyor. Gerekli besinler ve su otomatik olarak ayarlanabiliyor.

City Tree, elbette şehirlerdeki ağaç kesimini telafi edecek; ağaç, park ve ormanların yerine geçebilecek bir şey değil. Ama hava kirliliği kontrolden çıktığı durumlarda önemli bir çözüm sağlıyor.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: