Elektriksiz Klima: Eco-Cooler | Serkan Dinç
Windows 10 Mobile Parmak İzi Okuyucu Geliyor
Windows 10 Mobile Parmak İzi Okuyucu Geliyor
15 Mayıs 2016
Hud 115 - Sabret! Çünkü, Allah iyilik edenlerin mükâfatını zayi etmez
Sabret! Çünkü, Allah iyilik edenlerin mükâfatını zayi etmez
17 Mayıs 2016
Tümünü Göster

Elektriksiz Klima: Eco-Cooler

elektriksiz-klima-3Bunu ilk gördüğümde kesin “Nasıl Yapılır?” tarzında bir blog yazısıdır belki işime yarar gireyim bakayım dedim. Girdim baktım beklentilerimin üzerinde bir yazı ile karşılaştım. Çok etkilendim bu yüzden bende buradan paylaşmak istedim. Birde bu yazıda büyük şirketlerin neden büyük olduklarını bir kez daha anladım. Büyükler çünkü insan odaklı hizmetler sunuyorlar. Bu paylaştığım yazıda tanıtacağım projede sosyal sorumluluk alanında bilgi teknolojileri hizmeti veren Intel ve Grameen ortaklığıyla kurulan Grameen Intel Social Business Ltd. ile Eco-Cooler geliştirildi.

Biliyorsunuz ki Bangladeş gibi 3. dünya ülkeleri ekonomik açıdan ne kadar çok kalkınmaya doğru ilerleselerde hala fakir ülkeler içerisinde. Ve rakamlara bakacak olursak Bangladeş nüfusunun %70’inden fazlası, kırsal kesimdeki elektriği olmayan katlanmış tenekeden yapılan barınaklarda yaşıyor. Uzun yaz ayları boyunca sıcaklık 45 dereceye kadar yükseliyor ve bu teneke barınaklarda yaşamak, neredeyse imkansız hale geliyor.

Eco-Cooler, dünyanın sıfır elektrik harcayan ilk hava soğutucusu. Boş plastik şişelerin ortadan kesilerek delikli bir levha üzerine yerleştirilmesiyle ve barakaların pencerelerine yerleştirilmesiyle oluşturulan çok düşük maliyetli bir sistem.

Sistemde yer alan pet şişelerin ağzı, havayı sıkıştırarak soğutucu görevi görüyor ve Eco-Cooler, sıcakta içlerinde nefes almak bile güçleşen teneke barakaların sıcaklığını 5 dereceye kadar düşürebiliyor.

Ufacık bir çabayla, yaşam kalitesini artırmak için bir şeyler yapılabileceğinin göstergesi olan kampanya ile Bangladeş’teki Nilphamari, Dauatdia, Paturia, Modonhati ve Khaleya gibi köyler yazın kavurucu sıcağına karşı biraz daha hazırlıklı olabilecek.

Elektriksiz Klima: Eco-Cooler

Elektriksiz Klima: Eco-Cooler

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

1 Comment

  1. Kemal Attioğlu dedi ki:

    bunu evde denesek millet fakirlere bak der ben deneyemem 😀

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: