Otomatik Portakal Filminden Replikler | Serkan Dinç
Otomatik Portakal Film Yorumu
14 Aralık 2019
Anthony Burgess – Otomatik Portakal Kitabının Hissettirdikleri
14 Aralık 2019

Anthony Burgess’in efsane yapıtı A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) bugüne kadar yazılmış en çarpıcı toplumsal eleştiri kitaplarının başında gelir. Stanley Kubrick tarafından 1971 yılında sinemaya uyarlanmış herkes tarafından beğenilmiş ve kült filmler listelerinde yerini almış Otomatik Portakal filminden unutulmayacak replikleri paylaşmak istedim.

Herkesin bildiği gibi hükümet senin yüzünden popülaritesini yitirdi, oğlum. Gelecek seçimleri kaybedeceğimiz söyleniyor. Basın bizi çok eleştirdi yapmak istediğimizden dolayı. Ama kamuoyu değişkendir.

Sınırlamak her zaman güçtür. Dünya bir bütündür, hayat bir bütündür. En hoş ve harika eylemler biraz şiddet içerir. Örneğin sevişme eylemi, örneğin, müzik.

Yetişkinlerin savaştığı, bombalar attığı, birbirini kesip doğradığı, acımasızlığın kol gezdiği bir dünyada gençlerin yurtsever, dine bağlı, uslu, terbiyeli olmaları söz konusu değildir.

Tanrı’nın istediği iyilik mi yoksa iyiliği seçebilme şansına sahip olabilmek mi? Kötülüğü seçen biri gerçekte iyiliğe zorlanan birinden daha mı geçerli Tanrı’nın gözünde?

Ve şiddet artık bir damladır gözlerimizde…

Koltuk altında kitaplar taşıdığını görüyorum. Bugünlerde hâlâ kitap okuyan birine rastlamak gerçekten nadide bir zevk kardeşim.

Ama birden düşünmenin aptallara göre olduğunu, zeki olanların da ilham gibi Tanrı’dan gelen şeyleri kullandığını anladım.

İyilik içten gelir. İyilik bir seçimdir. Bir insan seçemezse, insanlıktan çıkar.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: