Fotoğrafları Çekmek Yerine, Çektiğiniz Fotoğrafları Yapsaydınız? | Serkan Dinç
Altered Carbon’da Kovacs Bir Yana Poe Bir Yana
28 Mart 2020
Norveç’in Doğası
Norveç’in Eşsiz, El Değmemiş Doğası
29 Mart 2020
Tümünü Göster

Fotoğrafları Çekmek Yerine, Çektiğiniz Fotoğrafları Yapsaydınız?

Erik Johansson, fotoğraf çekmek için gerekli olan materyallerı, mesela doğru zaman, doğru ışık, doğru yer gibi bir araya gelmesi gereken etkenleri kendi çabalarıyla bir araya getirip hayalini kurduğu o fotoğrafı çekiyor. Aslında bakarsanız çekilmiş fotoğrafları manipüle ederek bu sonuca ulaşabilir. Fakat sanatçı bir şeyin değeri, ona verdiğimiz emekten geçer mottosunu benimsemiş olabilir.

İsveç doğumlu Erik Johansson, doğru zamanda doğru yerde olmak istemeyen bir fotoğrafçı. Ona fotoğrafçı diyebilmemiz de tanımların karmaşasını doğruyor. Çekmek istediği fotoğrafların eskizlerini çıkartarak ihtiyacı olan parçaları tasarlıyor. Daha sonrasında uygun parçaları buluyor, yakalıyor veya yaratıyor. Bu parçaları Photoshop ile birleştiriyor ve onların bir bütünlük kazanmasını sağlıyor. Dolayısıyla ortaya çıkan sonuçlar da sürreal ve algıyı yanıltan çalışmalar oluyor.

Sanatçı, vizyonunu TED Talk oturumunda yaptığı bir konuşma ile açıklıyor. Aynı zamanda kendi hazırladığı sahne arkası videolar ile bilgiyi saklamak yerine paylaşarak değer kazanmasını istiyor.

Görsel; Erik Johansson

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: