İran’ın Bilinmeyen Yüzü “Babalar ve Kızları” | Serkan Dinç
Zap Yapı İnşaat ve Tadilat İşleri
23 Mart 2020
Tarihi Kurşunlu Han
25 Mart 2020

İran hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz? Açıkçası ben İran’dan buraya göç etmiş bir kaç tane siyasi mülteci tanıdım. Siyasi olarak çok sıkı diyebilirim. Ülke olarak İntranet kullandıklarını okumuştum, dünyaya internetten bağlantılarının sınırlı olduğunu söyleyebilirim. Ki bu bilgiyi lise 2. sınıfta okumuştum şuan nasıldır bilemeyiz. Ülkemizde şeriat isteyen kesime yada aşırı muhafakar kesime, çarşaflı kesime vs. tepki verip yallah Arabistan’a, yallah İran’a diyen sol görüşlü yobazlar var. Bu yüzden İslam’i otoritenin yüksek olduğunu düşünebiliriz. Fakat bunların hepsi kalıplaşmış düşünceler. Gerçekten İran hakkında neler biliyoruz?

Malezya’da yaşayan İranlı fotoğrafçı Nafise Motlaq, çevresindeki insanların anavatanı hakkındaki söylemlerini duydukça oradaki insanların hayat rutinlerini aktarmaya karar vermiş. Küresel basının aktardığı İran portresinin ve toplum üzerindeki önyargıdan rahatsız olarak baba ve kızlarının göründüğü gibi olmadığını açıklamaya çalışmış. Bu açıklama yöntemi de aslında İran’daki sosyal hayattan da bizlere önemli ipuçları vermekte.

İran erkeklerinin hepsinin aynı olmadığını ve dünyanın her yerindeki gibi İran’da da farklı sosyal sınıflarda farklı aile yapılarının bulunduğunu özellikle belirtiyor. Hakim medya organlarının aksine İran’da pek çok başarılı kadın bulunuyor. Akademik, iş hayatı, sanat, bilim ve endüstri gibi alanlarda saygın konumda bulunan kadınları örnek gösteriyor Motlaq.

Bilgi eksikliğinden doğan önyargıları kırmak için yaptığı bu fotoğraf çalışmasında İran’ın tek bir yüzü olmadığını gösteriyor.

Fatemeh’ın babası ofis çalışanı. “O iyi bir baba. Daha ne söyleyebilirim bilmiyorum.”

Shadi’nin babası işadamı. “Onun içinde inatçı bir çocuk var. İletişim kurarken bunu unutmamak gerekiyor.”

Mahsa’nın babası gazi. “O benim kahramanım. Keşke eskiden olduğu gibi umut dolu ve mutlu birisi olsaydı.”

Katayoon’nun babası ordudan emekli. “Arkadaşlarım, babamın beni çok önemsediğini söylüyor. Fakat hayatımda beni en çok destekleyen kişi de babam.”

Fatemeh’in babası müezzin. “İnsanlar babam din adamı olduğu için benim özgür olmadığımı söylüyor. Ancak bu doğru değil. 15 yaşımdayken Ulusal Kitap Fuarı’na arkadaşlarımla birlikte gitmeme izin verdi.”

Shima ve Lina’nın babası proje müdürü. “Babamız Avrupa’da eğitim aldı. Bu nedenle bize de Batı ülkelerindeki gençlerin sahip olduğu özgürlüğü verdi.”

Zahra’nın babası işsiz. “Onun hakkında ne söyleyebileceğimi bilmiyorum. Gerçekten bilmiyorum.”

Arezoo’nun babası halı satıcısı. “O çok eğlenceli birisi. Aile toplantılarında ve şakalarıyla beni sürekli güldürüyor.”

Zahra’nın babası çiftçi. “O çok çalışıyor. Gerçekten çok çalışıyor.”

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

3 Comments

  1. Aşıklar ve hüzünler diyarı gibi aklımda okuduğum kitaplardan ve izlediğim filmlerden yola çıkarsak. Bir kere duyulan söylev çoğu zaman yapışıp kalıyor o ülkenin kaderine. Ben genellemelerden hep kaçınmışımdır. Kültürünü yakinen merak ettiğim bir ülke belirteyim. Mecid Mecidi en başarılı senarist ve yönetmenlerinden o İran gerçeğini çok güzel anlatmıştır. Bir de zamanında Ahmedinejat vardı devlet lideri onu da takip ederdim, hiç unutmam başkan bush ‘u mektup yazarak amerikan halkına şikayet etmişti. İran bakılmaya değer bir tarihtir bence.

    • Serkan Dinç dedi ki:

      Pers imparatorluğu gibi bir köklü bir imparatorluğun devamı olduğunu kabul edersek bakmadan geçmek İran’a hakaret olur. Ayrıca sizin bahsettiklerinize ek olarak zamanında dolar’a yapmış olduğu ekonomik saldırılar da takdire şayan.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: