Sofya’nın Tetris Mimarisi | Serkan Dinç
İstanbul’un Tetris Oyunu “Tetrist” (Kısa Film)
5 Ocak 2020
Kendi Kendine Büyüyen Mantar Yapı
7 Ocak 2020

Osmanlı denilince akla gelen minyatür sanatını arka plan olarak kullanarak üzerine yeni bir İstanbul’u tetris oyunu gibi inşa eden Melis Bilgin’in, kentsel dönüşümü ve kentsel dönüşümün vermiş olduğu zararı anlatan kısa filmi Tetrist’i daha önceki yazımda anlatmıştım. Bu yazımda ise Melis Bilgin’in fikrini Sofya şehrine uygulayan Bulgar fotoğrafçı Mariyan Atanasov, Bulgar mimarisini Tetris gibi tasvir ettiği fotoğraf serisini paylaşacağım.

Melis Bilgin’in, Canlandıranlar Festival‘i kapsamında İstanbul Avrupa Kültür Başkenti 2010 yetenek kampında yaptığı olan Tetrist kısa filmini izlemek için => İstanbul’un Tetris Oyunu “Tetrist” (Kısa Film)

Atanasov, Sofya’nın geometrik yapılarını minimalist parçalara dönüştürerek bulundukları yerlerden soyutlamış. Elektrik telleri, ağaçlar ya da buna benzer dikkat dağıtıcı unsurlar kompozisyonlara dahil edilmemiş. 80’li yılların ortasında Sovyet bilgisayar mühendisi Alexey Pajitnov tarafından yaratılan ve 90’lı yıllarda oldukça popülerleşen Tetris, havada uçuşan Sofya binalarıyla yeniden hayat bulmuş.

Mariyan Atanasov, daha önce de Avrupa’daki minimalist mimariyi fotoğrafladığı projelere imza atmış. Çalışmalarını Behance profili ve Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

Sofya’nın Tetris Mimarisi Fotoğraf Galerisi

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: