Ne Yaptık, Anladık Mı Açın Halinden? | Serkan Dinç
Zibidik’in Yavruları Oldu!
4 Nisan 2022
Uykuyu Oruca Tutturamamak!
10 Nisan 2022

Eeee ne yaptınız, anladınız mı açın halinden? Eğer bunu okuyorsanız kafanızda şunu canlandırmanızı istiyorum. Hani Avrupa Yakasında Gürgen Öz’ün canlandırdığı Cesur karakteri vardı. Aynen onun yavşaklığıyla “eee ne yaptınız, anladınız mı açın halinden?” diye sorduğumu aklınızda canlandırmanızı rica ediyorum. Şimdi size ramazan hakkında ne anlatsam zaten klişe olacak çünkü ben 28 yaşındayım, tam 16 senedir profesyonel olarak oruç tutuyorum ve sürekli aynı klişeleri duyuyorum. Mutlaka siz de duymuşsunuzdur. O yüzden çok fazla detaya girmeyeceğim ne de olsa hepimiz kaç yıllık müslümanız.

Baya uzun zaman oldu değil mi? Ben en azından doğuştan beri kendimi müslüman bilirim, pek itikatım ve ibadetlerim sağlam değil ama elhamdülillah müslümanız. Her Türk müslüman genci gibi Nihat Hatipoğlu hocanın ılımlı İslam’ıyla İslam’landık, Cübbeli Ahmet’in goy goy imanıyla imanlandık. Fakat kaç yıllık müslümanız ama hâlâ temel islam bilgimiz oturmuş değil. Hâlâ sakızın oruç bozup bozmayacağını televizyon ekranlarında hocalara soracak kadar kaliteli müslümanız. Allah’a şirk koşmaktan korkarak bu cümleyi kuruyorum ama söylemezsem olmaz. Eğer ben melek olsaydım sema’da elimde çekirdek bu müminleri izlerken bu saçma soruları gördüğümde mutlaka tam o an bir gök taşı falan gönderirdim. Bakın eğer inanç ile felaketlerin bir bağlantısı varsa bu felaketlerin sebebi hayasızlık değil, tamamen bu inanç seviyesinden kaynaklıdır.

Bir başka canımı sıkan mevzu ise ramazan arifesinde yaşananlar. Yarın ramazan deyip mideyi dolduranlar. Sanki ömürleri boyunca bir daha yemek yemeyecekmiş gibi yemek yiyorlar. Abi şimdi yediğin yemeği 2 saat sonra tuvalette çıkaracaksın. Nedir bu kendine ettiğin eziyet? Normalde bir porsiyon söylediğin kebap oldu sana bir buçuk, diyettesin diye yemediğin tatlıdan iki porsiyon yedin de eline ne geçti? Şimdi bu yediklerin sayesinde ramazan boyunca bir daha yemek yemeyecek misin? Ramazan böyle bir şey değil… Klişelere girmek istemiyorum ama bu durumun dalgasını geçmek istiyordum, geçemedim amayine dee biraz yazdım. Çünkü izahı olmayan durumların mizahı olur, çünkü saçma zamanla anlam kazanır. Saçma sapan imanımız ise maalesef anlamlı bir imana dönüştü. TV’lerde sosyal mecralarda din tüccarlığında dönen paraları İbn-i Haldun, Gazzali, İbn-i Rüşt ya da ne bileyim Farabi gibi alimlere harcansaydı acaba İslami felsefe ve İslam içinde bilim nasıl konumlanırdı merak ediyorum.

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

2 Comments

  1. husnu16 dedi ki:

    Yaşım 82 olmasına rağmen size katılıyorum.

  2. Alev Abla dedi ki:

    Ben de…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: