The Blacklist 7. Sezon 19. Bölüm (Sezon Finali) | Serkan Dinç
Dünya’nın En Güçlü İnsanları “Anneler” (Ya talêel al-jabal Şarkısı)
10 Mayıs 2020
Server Uraz X Kanat – Yokuşlarında
25 Haziran 2020

Covid-19’e selam, The Blacklist’e devam… Demek isterdim ancak Covid-19 virüsü sebebiyle The Blacklist erken sezon final yapmak zorunda kaldı. Aslında İngilizce bilgim olmadığı için araştıramadım, tam olarak virüsten dolayımı erken final yaptı yoksa planlı olan bu kadarmıydı merak ediyorum. Eğer planlı olan bölüm sayısı daha fazlaysa ve virüsten dolayı bir çok bölümü atlayıp hikayenin iskeletine yani ana karakterlere yoğunlaşıldıysa, atlanmış olan bölümlerdeki suç dosyalarını kaçırdığım için üzgünüm. Fakat planlı bölüm sayısı bu kadarsa ve gerçek bir sezon finali izlediysek şunu söylemek isterim ki yine, yeniden harika bir sezon finali!

Virüsten dolayı tam olarak çekimlerinin bitmemesinden dolayı bazı sahneleri animasyon olarak tamamlanmış olan dizinin seyir zevkinden bir kayıp verdiğini söyleyemem. Fakat seyir zevkinden kayıp vermeyen dizi, oyuncu kadrosundan kayıp verdiğini üzülerek söylüyorum. Liz’in dedesi Dom rolünü canlandıran Brian Dennehy, gerçek hayatta vefat etmiş. Dizinin başında oyuncuların yapmış olduğu kısa açıklamada bunu belirtiyorlar. Açıkçası dizide de ölmek üzereydi ama böyle bir olayın olması üzücü oldu.

The Blacklist 7. Sezon 19. Bölüm (Sezon Finali)

The Blacklist 7. Sezon 19. Bölümü izlediğim 2 hafta oldu, bu yüzden aklımda çok fazla şey kalmadı ama değinmek istediğim bir kaç nokta var. Bu bölümde kara listeden büyük bir ismin adalete teslim edilmesinden daha önemli olaylar yaşanacak. 7. Sezona kadar gelmişiz, artık Red’in Blacklist’teki suçluları gammazlaması ile alakalı fikirlerini biliyoruz ve neden gammazladığı konusunda hemen bir fikir sahibi olabiliyoruz. Fakat şu zamana kadar Blacklistten çözülmüş olan davaların, sezon finallerine olan etkisini gördükçe geçmiş izlediğimiz bölümlerdeki detayların önemini daha iyi anlıyoruz ve geçmiş bölümler bu sebepten dolayı daha kıymetli oluyor. Tıpkı şarap gibi, yeni bölümler yayınlandıkça eski bölümlerin değeri artıyor.

Raymond Reddington “Red” Kim?

Sezon finalinde dizinin 1. bölümünden beri aklımızı kurcalayan soruya geri dönüyoruz. Her şey tamam iyi güzel de Reddington tam olarak kim? Estetik operasyonlar, bilinen gerçek Reddington’ın bilinen gerçek ölüm hikayesi ve bu ölümden sonra yaşanan bir çok varsayıma yada yaşandığı sanılan olaylara tanık olduk. Bir bölümde yakaladığımız ipucu, başka bir bölümde önemini kaybetti ve dizinin 1. sezonundan beri en önemli konu Reddingt’tın kim olduğu? Ve bir diğer önemli soru ise neden Liz ile birlikte bu olayları yaşıyor?

Biraz tembellikten dolayı bundan önceki bölümler hakkında yazamadım ama 2-3 bölümdür Raymond’ın sağlık konusu gözümüze sokulup sokulup duruyor. Artık ihtiyarladığını ve ihtiyarlık semptonlarını gösterdiğini görüyoruz. daha çabuk yoruluyor, unutkanlık baş kaldırıyor ve sürekli karanlık yaşamındaki yoğun tempo içinde güçsüz kaldığı seziliyor. Bu sebepten dolayı olacak ki almış olduğu bazı kararlar var ve bu kararlar sanki Raymond’ın önümüzdeki sezon diziye veda edeceği sinyalini veriyor gibi… Umarım böyle bir şey olmaz çünkü Raymond’ın suç dehası, kirli oyunları ve hikayeleri olmadan The Blacklist’in izlenecek bir değeri kalacağına inanmıyorum. Hayırlısı olsun bakalım. Önümüzdeki sezon bize neler getirecek göreceğiz ama öncelikle en kısa sürede dünyamızın pandemiden kurtulması gerekiyor gibi gözüküyor.

Elizabeth Yine Bildiğimiz Gibi

The Blacklist 7. Sezon 19. Bölüm sezon finali vermeden önce çok önemli bir gelişmeyi izliyoruz. Adeta The Blacklist senaristleri kucağımıza bombayı bırakıyor ve diziyi sezon finaline sokuyor diyebiliriz. Tabi bu bomba yine Elizabeth’in salaklığı ile alakalı bizi sinir krizine sokuyor. Beni duymayacaklar biliyorum ama buradan The Blacklist senaristlerine seslenmek istiyorum! “Heyyy alooooo orada kimse var mı?!?!? Sizce de Elizabeth karakterinde bir mantık hatası yok mu?” Bu bölümde Raymond, Katerina’nın ölmediğini öğreniyor ve çok önemli bir istihbarat elde ederek, tekrardan Katarine Rostova’nın peşine düşüyor. Bu süreçte Liz ile alakalı kafasında soru işaretleri oluşuyor ve Liz’in kendisine mi yoksa annesine mi seçtiğini sorguluyor. Bu sebepten dolayı bir oyun oynamak için Liz’e olta atıyor. Tabi ki gerizekalı Liz bu olataya takılıp hemen durumu annesine yetiştiriyor. Fakat Allah’tan Katarine kızı kadar salak değil. 7. Yıldır Raymond’ın yanında olan, annesi ve babası dünyanın en önemli istihbarat teşkilatlarında ajanlık yapan, kendisi ise FBI’da profil uzmanı olarak çalışan bir saha ajanı olan Liz bu kadar tecrübe kazanması gereken etken olmasına rağmen yinede salaklık yapmaya devam ediyor aklım almıyor. Burada bir mantık hatası var arkadaş!

Yazdıksa yazasım geliyor ama 600 kelimeyi geçmiş okumaya niyeti olan kişileride daha fazla sıkmak istemiyorum. Eklemek istediğiniz bir konu olursa yorum kısmından yorumlarınızı yazabilirsiniz.

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

9 Comments

 1. Ece D dedi ki:

  Elizabeth hakkında söylediklerin o kadar doğru ki çok saçmalamaya başladı sözde profil uzmanı ama dizinin en asalak insanı ve başrol oyuncusu olması iyice geriyor insanı, ayrıca Reddington onun için neler neler yaptı geçmişte onu aklamak için güvenliğini sağlamak için falan çok nankör birisi annesini görünce sattı hemen Red i yaptığı onca şeyi unuttu oysaki annesi tam bir şeytan ve onun yüzünden geldi her şey başına. 8. Sezonu çekeceklermiş ama Reddington u üzülürken veya acı çekerken görmek istemiyorum gerçekten içim acıyor hasta hasta o kadar acı çektirdi Katarina ona artık toparlaması zor hem ruhsal hem fiziken yinede bir umut bakalım güzel bir sezon bekliyorum artık ben Red in yüzünü gülerken görmeyi dileyerek. Tabi salak Liz onu öldürmezse.

  • Serkan Dinç dedi ki:

   Dizi bu karakterden doğan gizem üzerine kurulmuş ama dizideki en büyük mantık hatası o! Hadi diyeceğim ki insan doğası böyle hatalar yapar ama yok diyemiyorum salak işte 🤦🏻‍♂️ dediğin gibi ya Liz, Red’i öldürecek yada Red, Liz yüzünden ölecek 😣

   • Salih G dedi ki:

    Ben redongtonun lizin annesi katerina rostov oldugunu dusunmustum finali boyle olur gibi geliyordu

 2. Ece D dedi ki:

  Çok haklısın katılıyorum sana ☺️ Birde aklıma hep Red e gönderilen tablo geliyor Reddington yazılı mezar taşı var ve başında Liz duruyor umarım öyle bir şey olmaz..

  • Serkan Dinç dedi ki:

   O ne zaman olmuştu? Öyle bir şeyi hatırlayamadım şuan 🤷🏻‍♂️

   • Salih G dedi ki:

    Redingtonun lizin annesi katerina rostov cikacagina cok inanmistim bence guzel bi son olurdu

    • Serkan Dinç dedi ki:

     Açıkçası hala net olarak Reddington’un kim olduğunu bilmiyorum. Sürekli bir varsayım durumu var. Belkide Red, Liz’in annesi Katarina’dır. Fakat Liz öldüğü için artık bunun pek önemi kalmamış olabilir. Yine de Red’in kim olduğunu öğrensek güzel olurdu (:

     • Salih G dedi ki:

      Katarina kostov diye cikan kisi gercekte koslovsa ikisi de cinsiyet ve estetik degistirmisse ve katerina redington olduktan sonra koslovun anilarini degistirmise katerina olan koslov kendini gercek katerina saniyor olabilir bu durumda hala redingtonun katerina rostov olma ihtimali yuksek.

 3. Ece D dedi ki:

  3.sezon 15. Bölüm sonunda birinin ona aracı tarafından bi tablo yapılıp gösterilmesini sağlıyorlar muhtelemen Katarinaydı bunu gönderen çünkü özellikle Red in bulmasını istiyorlardı tabloda mezar taşı var üzerinde Reddington yazıyor mezar taşının başındada Liz duruyordu. Bölümü hatırlaman zor olabilir belki.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: