İzledim: The Blacklist 9. Sezon 10. Bölüm (Arcane Wireless)
Harp Malulü Gazilere Saldıran Bir Sapık Yakalandı
27 Şubat 2022
Sıradan Vatandaşlara Bir Şey Sormayı Bırakın!
27 Şubat 2022

The Blacklist 9. Sezon 10. Bölüm’de Arcane Wireless isimli bir şirketin suç örgütlerine izlenemeyen ve dinlenemeyen telefon satmasını konu alıyor ve bu bölümde Red’in başı FBI ile ciddi şekilde derde giriyor. Fakat bölüm sonunda görüyoruz ki Red’de ciddi bir tanrı kompleksi var. Adam her şeye hâkim oluyor. Fakat ne ve nasıl sorularının cevapsız kalması senaryonun gerçekliği hakkında biraz şüphe bırakıyor.

The Blacklist, Liz’in ölümünden sonra baya ciddi bir çalkantıda gidip geliyor. Bir bölüm güzel, iki bölüm idare eder, bir bölüm hiçbir şey anlaşılmıyor, bir bakmışız 1 aydır dizi yayınlanmıyor… Ciddi bir çalkantı var. Bu çalkantıyı da sanırım bu bölüm ile kapatıp, yeni bir defter açacağız. Neden bunu söylüyorum? Çünkü kartlar tam olarak dağıtıldı, artık oyun sırası geldi. Liz’in ölümüyle Raymond elini ayağını işlerinden çekmişti. Dembe kimi zaman Red’in mirasını ayakta tutmaya çalışsa da bu ona ağır gelmiş ve FBI’a katılmıştı. Red’in inşaa ettiği suç örgütü ağır darbeler almıştı bunun eksikliklerini 9 bölümdür izliyoruz.

Raymond ise işlerindeki network gerilemesini yeni bir organizasyonun başına geçerek planlı olarak sağlamlaştırdı ve yeni bağlantılarla suç dünyasına eski gücünü toplayarak geri döndü. Fakat geri dönüşü hızlı olduğu gibi FBI’nda dikkatini çekmesi çok hızlı olmuş olacak ki The Blacklist 9. Sezon 10. Bölüm’de FBI Red’in kaçakçılıkla alakalı işlerinden birine baskın yaparak önemli deliller ve muhbirler toplama amacına düştü. Tam olarak senaryo matematiğine ve senaryo okumasını bilmesem de şu an anladığım kadarıyla Red’in düşmanı olarak, Elizabeth’ten sonra boşalan koltuğu FBI ele geçiriyor ve artık FBI’ın içinde başka bir birim Red’i kovalarken, ilerleyen bölümlerde Red’in mevcut FBI dostlarının zor durumda kalışlarını izleyeceğiz gibi geliyor.

Fakat bu bölüm benim için biraz gerçek dışıydı. Çünkü bazı adımlar atlanmıştı. Şimdi bu adımları ve soruları sorarak spoiler vereceğim. Bu yüzden Aşağıdaki accordion’a yazacağım. Spoiler okumak isteyen aşağıya tıklayarak merak ettiğim soruları okuyabilir:

S P O İ L E R

  1. Reddington baskını yapan FBI yetkililerinin, çalışanlarına nasıl ulaştığını biliyordu da, neden daha önceden tedbir almadı?
  2. Reddington baskını yapan FBI yetkililerinin baskını nasıl yaptığını bilmiyorsa ki bilseydi elbette tedbirini alırdı. Sonradan bu baskının nasıl ve kimler tarafından yapıldığını nereden ve ne şekilde öğrendi?
  3. Gizli bir FBI ajanı olan Kahin’i Reddington nasıl öğrendi?
  4. FBI kendi içerisinde, iki farklı ekibin aynı operasyona müdahale ettiğini öğrendiği halde, daha büyük ve köklü olan ekip durumu rapor etmeyip, neden diğer ekibin operasyonu zayi etmesine müsaade etti?

Aslında bir kaç tane daha sorum var ama onlar biraz saçma olacak diye eklemiyorum.

 

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: