Dinledim: On Kere Demedim Mi Sana – Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü
Dinledim: Dört Kitabın Manası Şarkı Sözleri – Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü
2 Ocak 2021
Dinledim: Yürürün – Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü
2 Ocak 2021
Tümünü Göster

On Kere Demedim Mi Sana şarkı sözleri, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filminin en sevdiğim, tekrar tekrar dinlediğim şarkılarından biridir.

On Kere Demedim Mi Sana şarkısı Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filminin en sevdiğim, tekrar tekrar dinlediğim şarkılarından biridir. Bir önceki yazıda İndik Rum’da Kışlandık şarkısından bahsetmiştim. Bu şarkı Yunus Emre’nin şiirinden uyarlama olan İndik Rum’da Kışlandık şarkısı gibi uyarlama değil, Hacivat Karagöz oyunlarında söylenen şarkılardan biridir. Bir nevi orijinal Hacivat Karagöz şarkısıdır. Bu şarkı Yürük semâilerden olup eviç makamına aittir. Ben pek makam, unvan tanımam. Bu şarkıyı bu şekilde çok sevdim ve tekrar tekrar dinliyorum. Dinledikçe neşem ve enerjim artıyor. Türk Sanat Müziğinin ağırlığını bilirsiniz. Zaten şarkıyı da orijinal formatında dinlediğiniz zaman bu ağırlığı göreceksiniz. Açıkçası ben orijinalini çok fazla beğenemedim. Beyazıt Öztürk’ün sesinden dinlemek muhteşem. Hacivat ve Karagöz oyunu yer yer usta hicivler ederken, bir yandan da tasavvuf üzerine de dersler verir. Bu şarkıya bakarsak günümüz açısından adeta tek eşliliği savunur feminist bir şarkı gibidir, tasavvuf gözü ile baktığımız zamanda görüyoruz ki 1’i, tek olanı, yaratılmamışı olup yaratanı yâr bellemek ile ilgili farkındalık mesajı vermektedir.

On Kere Demedim Mi Sana Şarkı Sözleri

On kere demedim mi sana sevme dokuz yar
Sekizde sefa yedide vefa olmaya zinhar
Altı ile beş dört ile hiç başa çıkılmaz
Üçün ikisi terk ede gör taa kala bir yar

Serkan Dinç
Serkan Dinç
Masalarının arası geniş, insanların kendilerini güvende hissedeceği, enfes pastaları ve sohbetleri, tür tür kahve çekirdeklerinden kahveleri, keyfe göre nargileleri olan bir kafe açma hayalim var. Ama kafe açamayınca blog açtım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: